Anasayfa / Sındırgı Tanıtım / Değerlerimiz / AVUSTRALYA’DAN HOŞGELDİNİZ ! DOST BİR VATANIN TOPRAĞINDASINIZ..

AVUSTRALYA’DAN HOŞGELDİNİZ ! DOST BİR VATANIN TOPRAĞINDASINIZ..

Çanakkale’de Avustralya Konsolosu Dylan Walsh ve Ofis Müdürü Barış Kaya Balıkesirimize ziyaret gerçekleştirdiler. Biz de Bilge Nesiller Enstitüsü, Üreten Kadın Kazanan Sındırgı Projesi koordinatörü olarak onları karşıladık. Çok genç birinin karşılamasıyla şaşıran heyete projemiz hakkında bilgiler verip özellikle Kaybolmaya yüz tutmuş bu sanata verdikleri destek için teşekkür ettik. Konuşmamız da: ” Bu sanat özellikle Sındırgı’da istihdam turizm ve kültürü ihya edici ekonomik ve sosyal bir proje olacak. Saygımızda Kaymakamlık, Belediye ve Sındırgı ilçesini Geliştirme Derneği katılımlarıyla da desteklenen proje uzun vadeli ve kalıcı bir etki bırakacak. Özellikle Sındırgı gibi ismini kahramanlığından almış bir ilçeye köklü bir kültürün ihyası olacak ve etkiler oluşturacak bu proje ilimiz ve ilçemiz için çok önemli ve manidar. Kadınlarımız bu sanatı icra edip kazanacaklar, ilçemize gelen ziyaretçilere  hediyelik olarak alabilecekleri ürünler üretilecek, 3000 yıllık Yağcıbedir kültürü ve her birinin hikayesi olan halı motifleri de süslemelerinde kullanılarak bu kültür yaşatılacak, yeni desteklerle de ilçemizdeki kaolin madeni de işlenerek çini ve seramik ürünler üretilip yatay ve dikey büyüyen bir ekonomik sistem kurulmuş olacak ” dedik.

Dylan Walsh:Avustralyalılar, bu topraklarda Çanakkale Savaşındaki Türk askerinin vatansever duruşu karşısında yenilgiye uğrayıp vatan ve iman bilincini idrak etti. Bu topraklar Avustralyalı – Anzak askerlerinin torunları için çok anlamlı addedilir ve saygı duyulur. İşte bu proje, bu dostluğun ve barışın nişanesi olarak geleceğe yürüyecek. Böylesine anlamlı bir projeyi desteklemek ve bunu bilmek bize gurur veriyor. Belki tarihimizde binlerce kilometreden bu ülkeyi işgale geldik ancak burada gördüklerimiz bizi büyüledi. Sizler ancak samimi ve içten bir dostsunuz. İnşAllah Sındırgı gibi bozulmamış köklü bir kültür ve kahramanlığıyla addedilmiş bir ilçeyi ziyaret edeceğiz. ” dediler. Heyet daha sonra Balıkesir Valisi Ersin Yazcı ile görüştü.

Çanakkale'de Avustralya Konsolosu Dylan Walsh ve Ofis Müdürü Barış Kaya Balıkesirimize ziyaret gerçekleştirdiler. Biz de Bilge Nesiller Enstitüsü, Üreten Kadın Kazanan Sındırgı Projesi koordinatörü olarak onları karşıladık. Çok genç birinin karşılamasıyla şaşıran heyete projemiz hakkında bilgiler verip özellikle Kaybolmaya yüz tutmuş bu sanata verdikleri destek için teşekkür ettik. Konuşmamız da: '' Bu sanat özellikle Sındırgı'da istihdam turizm ve kültürü ihya edici ekonomik ve sosyal bir proje olacak. Saygımızda Kaymakamlık, Belediye ve Sındırgı ilçesini Geliştirme Derneği katılımlarıyla da desteklenen proje uzun vadeli ve kalıcı bir etki bırakacak. Özellikle Sındırgı gibi ismini kahramanlığından almış bir ilçeye köklü bir kültürün ihyası olacak ve etkiler oluşturacak bu…
TEBRİKLER! - 100%

100%

TEBRİKLER!

User Rating: 5 ( 1 votes)

Yazar: Muhammet Asil Çetin

Muhammet Asil Çetin
Ekonomist olarak öğrendiklerini, beğendiklerini hep Sındırgı için de istemiş, projeler hazırlamış, yazılar yazmış, Sındırgı için hayallerini yarınlara saklamış Sındırgı'da Yaşam proje koordinatörü. Aynı zamanda Bilge Nesil Gençlik Dernek Başkanı ve Gençlik Lideri.

Dikkatini Çekebilir

Eski bir Sındırgı Hikayesi: Andıklar ve İdris Dayı

Henüz Andıklı mevkiinden üzüm toplamak den yeni gelmiş olan Sıparalı İdris dayı zamanın deyimiyle odanın …