Anasayfa / Gündem / BALIKESİR KORUNAN ALANLARI

BALIKESİR KORUNAN ALANLARI

Balıkesir ili Anadolu Yarımadasının Kuzey Batısında Marmara ve Ege Bölgeleri arasında bir İldir. İlimiz genel olarak engebeli bir arazi yapısına sahip görünmekle beraber her türden arazi yapısını içinde taşıyan bir çeşitlilik gösterir. Dursunbey, Bigadiç, Sındırgı yöresi kısmen dağlık arazi şartları gösterirken, Manyas Gönen, Bandırma civarı ise geniş ovaların bulunduğu mıntıkalardır. İlin başlıca dağları Karadağ, Madra Dağı, Kazdağları, Kapıdağı, Eybek Dağı, Çataldağ, Alaçam Dağları, Ulus dağları, Seydan ve Gökseki dağlarıdır. Bu dağlardan Kazdağı ve Kapıdağı mitolojik ve turistik özellik taşıyan dağlarımızdır. Alaçam dağlarından İlimizin doğusunda Kütahya sınırında yer alan Akdağ 2.089 m. yüksekliği ile en yüksek zirveye sahip dağ  özelliğini taşımaktadır. Sındırgı Ulus Dağlarının zirvesi 1769 metredir. Balıkesir İlinin genelde Coğrafi konumundan dolayı Akdeniz ve bunun  geçiş tipleri hakimdir. Yıllık ortalama yağış 592 mm dir. Yıllık ortalama sıcaklık 14.4 °C ,en düşük sıcaklık -21.8 °C, en yüksek  sıcaklık ise 43.7 °C’ dir.

 

  1. Kazdağı Milli Parkı
  2. Kuşcenneti Milli Parkı
  3. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı
  4. Değirmenboğazı Tabiat Parkı
  5. Darıdere Tabiat Parkı
  6. Gönen Çayı Deltası Sulak Alanı
  7. Manyas Gölü Sulak Alanı
  8. Karakoç Deresi Sulak Alanı
  9. Şeytan Sofrası Sulak Alanı


Balıkesir ili Anadolu Yarımadasının Kuzey Batısında Marmara ve Ege Bölgeleri arasında bir İldir. İlimiz genel olarak engebeli bir arazi yapısına sahip görünmekle beraber her türden arazi yapısını içinde taşıyan bir çeşitlilik gösterir. Dursunbey, Bigadiç, Sındırgı yöresi kısmen dağlık arazi şartları gösterirken, Manyas Gönen, Bandırma civarı ise geniş ovaların bulunduğu mıntıkalardır. İlin başlıca dağları Karadağ, Madra Dağı, Kazdağları, Kapıdağı, Eybek Dağı, Çataldağ, Alaçam Dağları, Ulus dağları, Seydan ve Gökseki dağlarıdır. Bu dağlardan Kazdağı ve Kapıdağı mitolojik ve turistik özellik taşıyan dağlarımızdır. Alaçam dağlarından İlimizin doğusunda Kütahya sınırında yer alan Akdağ 2.089 m. yüksekliği ile en yüksek zirveye sahip dağ  özelliğini taşımaktadır.…
Puanla! - 100%

100%

.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Yazar: Bilge Nesiller Enstitüsü

Bilge Nesiller Enstitüsü
Balıkesir merkezli kurulan ‘Bilge Nesiller Enstitüsü’ özellikle Balıkesir ve çevresinde başta olmak üzere çeşitli çalışmalar ve projeler yapmak vazifesi ile kültürel ve tarihi değerleri gözeterek, akılcı, dinamik, itibarlı, etik değerlere bağlı, güçlü ve dinamik bir Sivil Toplum Kuruluşu ufkuyla hareket eder. Sındırgı Araştırmaları için Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

Tohum Saç Ağaç Dik Bitmezse/Tutmazsa Toprak Utansın

KARADENİZİN İNCİSİ HER DERDE DEVA FINDIK MARMARA DA YETİŞİYOR Fındık dalında güzeldir,, Kabuğu serttir, Ülkem …