DUYURULAR
Anasayfa / Gündem / SINGEP SORU VE CEVAPLARI

SINGEP SORU VE CEVAPLARI

Sevgili dostlar Merhaba,

Bana sürekli soruyorlar, SINGEP Nedir? Nereye ve kime hizmet eder, nasıl bir iştir bu diye!

28 Eylül 2017 Perşembe günü Gıda ve Tarım İl Müdürlüğünün Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık talimatlı bilgi alma davetine katıldım. Üç yetkili personel ile görüşme oldukça verimli geçti. Sonuç olarak yaklaşık 25 günde ayaklandırarak taşıdığım SINGEP PROJESİ diye adlandırdığım çalışmamın hayat bulması elbette çok zor görünüyor. Bana söylediklerine göre, sadece bizim bakanlığı değil birkaç bakanlığında katkı ve olurlarına bağlı olduğundan, biz anladığımız kadarıyla kendi Bakanlığımıza sunacağız, dediler.

Şartlandırdığım olmazsa olmaz dediğim kriterler bulunuyor. Örneğin, mazotun sözleşme yapılacak üreticilere 2 Liradan verilmesi… Bu bile onları şoke etti. Çünkü bu isteği ancak Bakanlar kurulu yapabilir dediler.

Yer sorunu kamu alanından seçilebileceğini, yetiştirilecek mahsullerin Sındırgı’da yetersiz kalacağı ve çeşitliliğin belirlenmesi gerektiği hususlarında ise özel bir planlama gerektiği hususlarında elbette zorlandım. Fakat şimdi birazda sizler düşünün bakalım…

Sındırgı’ya kazandırmak için yola çıktığım ve 25 günlük Projemin arkasında kaç Sındırgı’lı ve yetkilisi var görelim mi?

Cevap: Grup Sayfamızdadır. (Üç beş kişi beğenisi dışında tek bir görüş dahi bulunmuyor) https://www.facebook.com/groups/118621178799120/?ref=bookmarks

Peki, benim uzmanlık alanım bu Proje için yeterli mi?
Cevap: Hayır.

Projeyi kim ya da kimler hayata geçirecektir?

Cevap: Kamu ya da özel sektör olacağına karar verme yetkisinde değilim.
100 ile 500 bin metrekarelik alana inşa edilmesi öngörülen soğuk hava depolu işletmenin sahibi ve personeli kim olacaktır?

Cevap: Yanıtsız

Üreticilere sadece mazot desteği mi olacaktır?

Cevap: Elbette hayır, gübre ve peşin alışveriş desteği sağlanacaktır. Örneğin bu proje uygulanırsa FINDIK ÜRETİCİLERİ, ÜZÜM ÜRETİCİLERİ gibi krizler olmaz. Ürünler TMO ya da şirketlere mahkum edilmeyeceğinden, doğrudan ithale açık halde bulunacağından, anında pazarlanmış olacaktır. Aracısız pazarlama tekniğimiz ile daha pahalı satış ile herkes memnun kalacaktı dedim.

Peki, burada izah etmeye çalıştığım Projeyi bu aşamaya tek başıma getirmiş olmak sizce güzel ve verimlilik göstergesi değil midir?

Bir Pürsünler ve Sındırgı’lı, basit bir köylü kamu personeli olarak bu emek hafife alınacak bir durum mudur?

Anlayan ve ilgilenenlere göre elbette büyük bir yatırımdır. Diğerleri için zaten hiç şey fark etmez !

Son olarak verebileceğim bilgi ise, Sındırgı’nın bu yöndeki performansı yeterli mi sorusunda tıkandım doğrusu ama neden olmasın diyerek geçiştirsem de Bigadiç ile işbirliği olabilir yanıtı da hafif kalınca, İl Merkezli bir alana kurulmasının da çok yönlü katkısı olacağı kartını sundum. Pilot bölge uygulama kapsamında Sındırgı ve Bigadiç merkez yapılabilir görüşüne ağırlık hakimdi.

Burada izah ettiğim sunum özetimde geçen konular karşısında siz olsanız terlemez miydiniz?

Bundan sonrasında Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü bir Rapor halinde kendi Bakanlığına, oradan da uygulanabilirlik kriterleri için diğer Bakanlıkların görüşüne takdim edileceğini umuyorum.

Benden bu kadar dostlarım! Esen kalın. 30.09.2017
Adem AYDIN

Yazar Adem Aydın

Halkla İlişkiler, Sındırgıda.com yazarı...

Dikkatini Çekebilir

KORUKÖY’DEN SINDIRGI’YA UZANAN TARİH

Sındırgı’nın yerleşim yeri olarak kullanımı çok eski yıllara dayanmaktadır. Lakin Sındırgı’nın şehir olarak kuruluşu 18.Yüzyılın …