Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Cumhuriyet Dönemi Esnaf ve Zanaatkarları: Mumcu

Cumhuriyet Dönemi Esnaf ve Zanaatkarları: Mumcu

Mumcu Köyü / Mahallesi

COĞRAFİ DURUM
Mumcu köyü / mahallesi Sındırgı’ya 56, Balıkesir’e 111 km mesafededir Kuzeyinde Düğüncüler, Doğusunda Karacalar, Güneyinde İzzettin, Bulak ve Devletlibaba, Batısında Çılbırcı köyü / mahallesi vardır. Arazisi fazla eğimi olmayan bir yapıya sahiptir.

TARİHÇE
Mumcu köyünün kuruluşu ile alakalı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Ancak Bergama Krallığının en uç noktası olduğu, köyün / mahallenin Güneydoğusunda bulunan kale mevkisinin bu döneme ait yerleşim yeri olduğu rivayet edilir. Lakin o döneme ait kayda değer bir kalıntı günümüze intikal etmemiştir.

Köy / Mahalle halkı manav olup yerleşik hayata geçen Yörüklerdendir.

NÜFUS
1898 yılı Osmanlı kayıtlarına göre Mumcu köyü 95 hane ve 470 nüfusa sahiptir. Bu
Günümüzde Mumcu köyü 219 hane olup; 1990 yılı sayımında 837 olan nüfusu 2019 kayıtlarına göre 288 kişidir. Köy yıllar içinde çok göç vermiştir.

EKONOMİ
Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.

DEMİRCİ
1. Osman ABEŞ
2. Mehmet ASLANBOĞA
3. Ali ASLANBOĞA
4. Mustafa AYDEMİR
5. Mehmet MENTEŞ
6. Mustafa MENTEŞ

NALBANT
1. Halil İbrahim ATLA
2. Ethem KUZU
3. Ali KUZU
4. Ömer MERCAN
5. Ramazan TUNÇ
6. Celal Bayram AYILMAZ
7.

BAKIRCI-KALAYCI
1. Ramazan ALCAZ
2. Süleyman AYILMAZ
3.

TENEKECİ
1.
2.

DEMİR DOĞRAMA / PLASTİK DOĞRAMA
1. Ramazan MENTEŞ
2.

SU TESİSATÇILARI
1. Süleyman AYILMAZ
2.

ELEKTRİK TESİSATI
1. Halil MANÇO
2.

ELEKTRONİK TAMİRCİSİ
1.
2.

MOTOR / MOTORLU TAŞIT TAMİRCİLERİ
1.
2.

SAAT TAMİRCİSİ
1.
2.

TERZİ
1. Avni ÇELİK
2. Hakkı KUZU
3. Süleyman AYILMAZ
4.
5.
6.

AYAKKABI USTASI
1. YOK
2.

SARAÇ
1. YOK
2.
3.
4.
SEMERCİ
1. Mustafa
2. Bayram SÜTAŞ
3.
4.
5.

KAŞIKCI / ORAK ELLİĞİ
1. Hacı Mustafa DEMİR
2. Ömer Efe (Molmar Umar dayı)
3.

KÜFE-SEPET ÖRGÜCÜLÜĞÜ
1.Bayram GÖLE
2. İsmail AYDEMİR
3. Mehmet DÜNDAR
4. Murat ŞENSÖZ

ÖKÜZ, AT ARABASI İMALATI VE TAMİRİ
SABAN / BOYUNDURUK USTASI
1.
2.

EL BIÇKISI İLE KERESTE BİÇENLER / MOTORLU VE ELEKTRİKLİ HIZARCILAR
1. Süleyman AYILMAZ
2.

AMBAR USTALARI
1.
2.

MARANGOZ
1. Ali KUZU
2. Bayram BAŞÇI
3. Ali Osman ABEŞ
4. Ramazan SÖZBİR
5.Nasuh ABEŞ
6. Musa BAŞÇI
7.Hüseyin SÜDER (Karakaş)

İNŞAAT ve TAŞ USTALARI
1. Bayram ABEŞ
2. Ramazan AYILMAZ
3. Bayram GÖLE
4. Mehmet DÜNDAR
5. Mehmet ALCAZ
6. İsmail AYDEMİR
7. Hasan Hüseyin GÖLE
8. Hilmi MERCAN
9. Hüseyin ÇETİN
10. Sezai SUTAŞ
11. Necdet SÜDER
12. Sabri SAKIN
13.

TUĞLA KİREMİT
1. YOK
2.

KİREÇ OCAĞI
1. YOK
2.

BERBER
1. Osman MERCAN
2.

DİŞ ÇEKENLER – DİŞ YAPAN (Hangisi olduğu belirtilecek)
1. YOK
2.

SIHHİYECİ
1.Süleyman ŞENSÖZ
2.

KIRIK- ÇIKIKÇI
1. Nurullah DEMİR
2. Mehmet İBİŞ
3. Mehmet KOÇ
4. Ali AÇIK (Ali paşa dayı )
5.

KIR DOKTORU
1. YOK
2.

SÜNNETÇİ
1. YOK
2.

KÖY EBESİ
1. Meryem Ebe
2. Halime CANKIZ (CENGİZ)
3.

EBE-HEMŞİRE
(Sağlık ocağı 1970 yılında açılmıştır.)
1. Şehnaz Ebe
2. Nadire Ebe (Muhiddin öğretmenin eşi)
3. Leman Ebe
4. Ümmühan DURAN (Erkut öğretmenin eşi)
4. …….. Ebe (Recep öğretmenin eşi)
5. Ümmü CENGİZ EFE
6.

PATOZCULAR
1. Yaşar İBİŞ
2. Ramazan SÖZBİR
3. Mustafa ABEŞ (Almanyalı)
4. Güngör AYILMAZ
5. Halil Ayılmaz (Hallalan Halil)
6. Hüseyin DUMAN (Savcı)
7.

EKİN ÇALKAĞI
1. Etem KÖSE
2. İbrahim KILIÇ
3. Ömer KILIÇ
4. Etem KUZU
5.

DEĞİRMENLER
A) SU DEĞİRMENLERİ :
1. Halil Ağanın Değirmeni (Halil AYYILMAZ)
2. Mustafa AKA’nın Değirmeni
3.Halil MANÇO değirmeni
5. Necati DUMAN değirmeni
6. Mustafa DEMİZ değirmeni
7. Şerif Atla

B) YEL DEĞİRMENİ
1. YOK
2.

C) MOTORLU UN DEĞİRMENLERİ
1. Mehmet GÜNGÖR (Dizel Motorlu Değirmen)
2. Kasım ATLA (Dizel Motorlu Değirmen)
3. Ramazan SÖZBİR
4.

D) ELEKTRİKLİ UN DEĞİRMENLERİ
1. YOK
2.

E) YAĞ DEĞİRMENLERİ
1. İsmail Efendinin Yağ Değirmeni
2. İsmail DEMİR
3. Veli DEDE
4. Ömer MERCAN
5. İbrahim AKA

YAYLA (KİRİŞ) PAMUK ATANLAR
1. Genellikle dokuma yapılan evlerde kullanılan tek yöntemdir.
2.

ÇIRÇIR
1. YOK
2.

HALI / KİLİM TEZGAHI
1.Köyde geçmişi çok eskilere dayanan Kaba halı (Demirci halısı) dokumacılığı yapılmıştır. 1970’lerin sonu ile beraber de Yağcıbedir halısı dokunmaya başlanmıştır. Bugün köyde birkaç halı tezgahı bulunmaktadır.
2.

ÇULHALIK (ÇULFALIK, ÇUVALLIK, İŞLİK)
Köyde çulhalık dokumacılığı da yapılmıştır. Çulhalık dokumacılığında genellikle çaput kilim ve kıl çuval dokunmuştur.
1. Fadime DEMİR
2. Hayriye ÇAKIR
3. Fadime MERCAN

KEÇEÇİLER (DİNKÇİLER)
1, Necati DUMAN Değirmeninde keçe deepilir
2.

HALI TÜCCARI
1.İsmail MERCAN
2.

CAMBAZ
1. İbrahim ULUS
2. Sadık BAYGÜL
3.

KIYILMIŞ TÜTÜN SATICISI
1. Demir IRMAK (Ramazan IRMAK )
2.

ÇERÇİ
1.
2.

MANİFATURACI
1. İsmail MERCAN

BAKKAL
1. Mehmet MENTEŞ
2. Süleyman BAYGÜL
3. Mutafa KUZU
4.Hamza AÇIK
5. Hakkı KUZU
6. Mehmet MERCAN
7. Bayram MERCAN
8. İsa DEDE
9. Demir ALCAZ
10. Şerif ŞAHİN
11. Hasan İBİŞ
12. Ali ÇAKIR
13. Ramazan MENTEŞ
14.İsmail MERCAN
15. Mehmet ŞAHİN
16. İsmail DEMİR
17. Rafet AYILMAZ
18. İbrahim AKA

KAHVEHANECİ
1. Murat ŞENSÖZ
2. Hasan ASLANBOĞA
3. İsmail MERCAN (Zengin Emin)
4. Mustafa AKA
5. Halil SÖZBİR
6. İbrahim AYYILMAZ
7. Ahmet Ali GÖLE
8. Şerif ŞAHİN
9. Hüseyin ABEŞKA
10. Mehmet ŞAHİN
11. Hasan İBİŞ
12. Mehmet AYILMAZ
13. Rafet AYILMAZ
14. Selami BALCI
15.

KAMYONCU
1. İbrahim AKA
2. Tahir KUZU
3. Mehmet Ali CANKIZ (CENGİZ)
4. Süleyman DUMAN

CİPÇİ-MİNİBÜSÇÜ
1. İbrahim ABEŞ
2. İsa DEDE
3. BAYRAM MERCAN (İkiz Bayram)
4. Şerif ŞAHİN
5. Süleyman AKA (Almanyalı)
6. Necati DUMAN
7. İbrahim AKA
8. Hasan İBİŞ
9. Mehmet ŞAHİN

MÜZİK ORKESTRASI
1. YOK
2.

MÜZİSYENLER (DAVUL- ZURNA-GIRNATA- CÜMBÜŞ-KEMAN)
1. Hüseyin AYYILMAZ (Koreli Dayı) ———- Cümbüş / Keman
2. Şaban DAYI ————————————- Cümbüş / Keman
3. Ali IRMAK —————————————- Cümbüş
4. Mehmet ERDOĞAN ————————— Davul
5. Bayram GÖLE ———————————- Zurnacı
6. Ali ATLA —————————————— Gırnata
7. Mehmet AYYILDIZ —————————– Gırnata
8. Bayram ÇAM ———————— Davul
9. Recep ALCAZ ———————– Gırnata / Davul
10. Mehmet GÖLE ——————– Zurna
11. Mehmet Ali AYILMAZ ————- Klarnet/ Cümbüş / Keman
12. Halil AKÇA ————————– Gırnata
13. Halil SÜDER ———————— Davul
14. Ramazan AKÇA ——————- Davul
15. Mustafa AYILMAZ —————– Gırnata
16. Mustafa ATLA ———————- Zurna / Mehter
17. Osman ATLA———————— Zurna/ Mehter
18. Korkmaz DEMİR —————— Udi

ORTA OYUNU SANATÇILARI
A) DADA / BEBEK OYUNU (KUKLA)
1. Ali SÜDER
2.

B) VARSA BAŞKA OYUN
1. YOK
2

AKARYAKIT İSTASYONUNUN
1. YOK
2.

MADENCİ
1. Murat ŞENSÖZ
2. Nurettin ŞENSÖZ
3. İbrahim KOÇ
4. Hasan Ali BAYRAM

KATRAN OCAĞI
1. YOK
2.

PEKMEZ OCAKLARININ İSİMLERİ
1. Aşağı pınar pekmez ocağı
2. Başpınar pekmez ocağı
3.

KÖY ODALARININ İSİMLERİ
1.Han – Köy Odası
2. Veli Dedenin Odası
3. Hacılar Odası
4. Arapların Odası
5.Taş Oda
6. Ethem Kuzu’nun Odası
7. Yer Oda
8. Deli Ahmetler odası
9. Yeni oda (imam evi)

ÇAMAŞIRHANE
1.Hacı Süleyman pınarı çamaşırhanesi

YANINDA BANYO VEYA HAMAM
YOK

OKULUN AÇILIŞ / KAPANIŞ TARİHİ : 1948 / ….
ESKİ OKUL : 1948-1978 YENİ OKUL : 1978
İLKOKUL ÖĞRETMENLERİ
1948-1958
1. Hayrettin ÇAKIR (İlk öğretmen)
2. Hikmet ACAR (Düvertepeli)
3. Hüseyin OĞUZ
4. Mustafa TAMSUN (Asker Öğretmen)
5. Mehmet KARAKUŞ (Konyalı)
1958-1965
6. Mükerrem DÜNDAR (Ceylan) (Düvertepeli)
7. İhsan ÖZÇELİK
8. Necati …….?
9. Ramazan AYGÜN (Düvertepeli)
10. Mehmet KARAKUŞ
1968
11. Ömer YILDIRIM (Edirneli)
12. Şerafettin KAMACI (Demircili)
13. Hakkı KOÇ (Pürsünlerli)
14. Ahmet BAŞARAN (İvrindili)
15. Ali Sezai AÇIKSÖZ
16. Ali Taşkın ÜNAL (Sındırgı)
17. Şahin AYHAN (Bigadiç)
18. Mehmet TAVLI (Kürendere)
19. Seyfettin CAN
20. Recep NİŞANCI (Devletlibabalı)
21. Sait AKAY (Bigadiçli)
22. Nazım ÇELEBİ (Susurluk 7 Demirkapılı)
23. Erkut DURAN
24. Muhittin KORKMAZ (Savaştepeli)
25. Emel URAL
26. Hasan ARIKAN (Niğde / Aksaray)
27. Mehmet Ali KOCAGÖZ (Simavlı)
28. Halil İbrahim ……… (Urfalı)
29. Emel Ural (Yozgat – Yerköy)
30. Hatice ÇİÇEK (Vekil Öğretmen)
31. Mehmet Ali BAYINDIR
32. Hasan ARIKAN (Aksaray)
31.. Ahmet ÇAĞLAYAN (Bulgaristan)
32. Metin ……..
33. Huriye ……. (Metin hocanın eşi)
34. Ramazan OKUMUŞ
35. Hüseyin KARATAŞ (Vekil Öğretmen / Kıranköylü)
36. Recep ……..?
37. Sefer AKDAĞ (Vekil öğretmen / Gözerenli)
38. Mehmet SEKMAN (Vekil öğretmen / İzzettinli)
39. Cafer DEMİR
40. Hasan İLERİ (Vekil Öğretmen)
41.

CAMİNİN YAPILIŞ TARİHİ : 1978 / 1981
Bunu gizle veya şikayet et
MİNARENİN YAPILIŞ TARİHİ : 1978 / 1986

CAMİ İMAM HATİPLERİ
1. Hatıp Mehmet
2. İsmail ERCEVAHİR (Demircili)
3. Hatıp Osman ATLA
4 Demircioğlu Osman hoca
5. Mehmet ….. hoca (Yağlılarlı)
6. Mehmet….. hoca (Boğaz köylü)
7. Şerif DÖNMEZ (Boğaz köylü)
8. Hasan Hüseyin ÇELİK
9. Ramazan SÜDER
10. Demir ALCAZ (Ahmet hoca)
11. Kadir DONAT
12. Osman DEMİR
13. Ali ATLA (Kadrolu ilk imam)
14. Erdal EFE (1993-1996)
15 Hasan DENİZ
16. Mehmet ANKARA
17. Erdal ŞAKRAK
18. Erol YORULMAZ
19. Süleyman EROL

MAHALLESİ MUHTARLARI
19??-19?? Ali KAHYA
19??-19?? Hüseyin KAHYA
19??-19?? Mehmet KAHYA
19??-19?? Osman ABEŞ Demirci Osman
19??-19?? Mustafa AKA
19??-19?? Mustafa GÜNGÖR
19??-19?? İsmail DEMİR
1942-1946 Süleyman KOÇ
1946-1954 Nurullah DEMİR
İbrahim AKA Koca Külah
Hakkı Bayram IRMAK
Süleyman BAYGÜL
1954-1957 Mehmet ÇETİN
1954-1957 Mehmet KAYA
1957-1960 Ali AŞIK ya da İsa DEDE 1960 Darbesi sonrası görevden alınır
1960-1963 Mustafa DEMİR (Atama)
1963-1968 Necati DUMAN
1968-1971 Necati DUMAN
1971-1972 Bayram BAŞÇI (Atama)
1972-1973 Yaşar İBİŞ (Vekil)
1973-1977 Yakup KOÇ
1977-1980 Osman DEMİR
1980-1984 Ahmet Ali GÖLE (Atama)
1984-1988 Mehmet Ali CENGİZ
1989-1994 İbrahim AYILMAZ
1994-1998 İsmail AÇIK (Doktor)
1998-1999 Ali KILIÇ (Ara Seçim)
1999-2004 İsmail ÇELİK
2004-2009 Hasan İBİŞ
2009-2014 Hüseyin DUMAN
2014-2019 Hüseyin DUMAN
2019-2024 Mehmet ŞAHİN

MUHTARLAR
1923-192? Ali KAHYA
192?-192? Hüseyin KAHYA
192?-1930 Mehmet KAHYA
1930-1934 Mustafa AKA
1934-1938 Mustafa GÜNGÖR
1938-1942 İsmail DEMİR
1942 1946 Süleyman KOÇ
1946-194? Nurullah DEMİR
194?-194? İbrahim AKA
194?-1950 Hakkı Bayram IRMAK
1950-1954 Mehmet KAYA (Mesli)
1954-1957 Ali AŞIK
1957-1960 Ali AŞIK
1960-1963 Mustafa DEMİR (Atama) (1960 darbesinde atanır)
1963-1968 Necati DUMAN
1968-1971 Necati DUMAN (İstifa)
1971-1972 Bayram BAŞÇI (Ara seçim –İstifa )
1972-1973 Yaşar İBİŞ (Atama)
1973-1977 Yakup KOÇ
1977-1981 Osman DEMİR
1981-1984 Mehmet Ali GÖLE ( Atama)
1984-1989 Mehmet Ali CENGİZ
1989-1994 İbrahim AYILMAZ
1994-1998 İsmail AÇIK (Doktor)
1998-1999 Ali KILIÇ (Ara Seçim)
1999-2004 İsmail ÇEVİK
2004-2009 Hasan İBİŞ
2009-2014 Hüseyin DUMAN
2014-2019 Hüseyin DUMAN
2019-2024 Mehmet ŞAHİN

KORUCULAR (GORCU)
1. Ali SÜDER (Korcu Ali)
2. Ahmet ERDOĞAN
3. Ali EFE
4. İsa DEDE
5. Hasan MERCAN
6. İsmail MERCAN
7. Hüseyin ABEŞKA
8. Mehmet KILIÇ
9. Mehmet ÇAKIR

KAYNAK KİŞİLER
1. Demir ALCAZ (Ahmet Hoca)
2. Elif ALCAZ
3. Mustafa ALCAZ
4. Süleyman AKA
5. Osman ATLA
6. Mustafa ATLA
7. Hasan İBİŞ

8. Mustafa ÇETİN

DERLEYEN : Ekrem ALCAZ

Yazar: Halil Ibrahim Albayrak

Halil Ibrahim Albayrak
"Zamana Düşülen Dipnotlar Sındırgı" isimli çalışmalarımızın daha fazla kitleye ulaşması için, Sındırgı'nın Dijital Hafızası Sindirgida.com'da okurlarıyla buluşacaktır. Takipte Kalın.

Dikkatini Çekebilir

Cumhuriyet Dönemi Esnaf ve Zanaatkârları: Çıkrıkçı

Çıkrıkçı Köyü – Mahallesi DEĞİRMENLERA) SU DEĞİRMENLERİ :1. Halil GÜNDÜZ’ün – Halil ŞAFAK değirmeni2. Hüseyin …