Anasayfa / Tarım, Çevre, Orman ve Hayvancılık / Çiftçilik / İlçemizin Ağaçları Yalancı Bahara Aldandı, Çiçek Açtı

İlçemizin Ağaçları Yalancı Bahara Aldandı, Çiçek Açtı

İlçemizde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine ağaçlar çiçek açtı. Kış mevsiminin kurak ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde geçmesi ağaçların erken canlanmasına sebep oldu. Yalancı bahara aldanan meyve ağaçlarının çiçek açmaya başladığı görüldü. Meyve ağaçlarının erken çiçek açmasının normal olmadığını belirten sitemiz yazarı Ankara Orman Bakanlığı’nda uzman Yk. Orman Mühendisi Mustafa Çetin de, yaşanan anormalliklerin “küresel ısınma” yerine “küresel iklim değişikliği” olarak değerlendirilmesinin daha doğru olacağını belirtti. Çetin, “Bu sene ocak ayının kurak geçmesi, hava sıcaklıklarının mevsim normallerin üstünde seyretmesi meyve ağaçlarının aldanmasına sebep oluyor. Büyüklerimizin dediğine göre zemheri ayının sonlarındayız. Normal şartlarda havaların soğuk ve karlı olması gerekiyor, ama maalesef yazdan kalma günler yaşıyoruz”dedi.

Yazar: Süleyman Çetin

Süleyman Çetin
Sındırgı'da doğup büyümüş, Kendini geliştirmek ve memleketine daha iyi hizmet edebilmek için uzaklara, Balıkesir'den çook uzaklara, gurbete gitmiş Sındırgı sevdalısı bir Mühendis.. "Doyduğum yer değil Doğduğum Yerdir Vatanım" demiş ve almış kalemini başlamış yazmaya..

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı’nın Değişen Arazi Kullanımı (1990 – 2018)

Kentler tarihsel süreçte incelendiğinde sürekli bir değişim içerisindedir. Bu değişim fiziksel olduğu kadar mekânsal, siyasal, …

Bir yorum

  1. Avatar

    Özledik valla sındırgımızın havasını suyunu ağacını çiçeğini ayazını