Anasayfa / Gündem / Lidya Kralının Vazosu Satışa Çıkarılacak!

Lidya Kralının Vazosu Satışa Çıkarılacak!

Bilge Seramik Müzesinin 4.  Yılında müze , Lidya kralının vazosunu almaya hak kazanmıştır. Her yıl Müze ziyaretine açık olan Bilge Seramik Müzesi  4. Yılında ziyaretlere kapatıldı. Sadece televizyondan yayın yapacak hale gelmiştir. Müze 4. Yılında naklen bir şekilde televizyondan yayınlandı.

Müze ziyaretleri ise haftada bir gün yaptı. Kararnameyi Müze sahibi Muhammet Bey söyledi.

Söyledikten sonra Vazonun tarihini açıklamak için konuşmaya başladı.

  • Lidya , Anadolu’da Tunç Çağı’nın sonlarından başlayarak MÖ 6. yüzyıla kadar hüküm süren Lidya medeniyetinin merkezini oluşturan tarihî bölge. Esas olarak Gediz Nehri ve Küçük Menderes vadilerini kapsayan, günümüzde yaklaşık olarak Manisa ve Uşak illerine denk gelen bölgedir. Lidya medeniyetinin tarih sahnesinden çekilmesinden sonra da Roma İmparatorluğu dönemine kadar bu isimle anılmıştır. Kuzeyinde Misya, güneyinde Karya, doğusunda Frigya, batısında ise İyonya bölgeleri bulunmaktadır. Bu vazonun ismi Lidya Kralı Agron Dan gelmektedir. Bizler için oldukça değerlidir.

Yazar: Süleyman Çetin

Sındırgı'da doğup büyümüş, Kendini geliştirmek ve memleketine daha iyi hizmet edebilmek için uzaklara, Balıkesir'den çook uzaklara, gurbete gitmiş Balıkesir sevdalısı bir Mühendis.. "Doyduğum yer değil, SEVDALI OLDUĞUM BALIKESİRDİR VATANIM" demiş ve almış kalemini başlamış yazmaya..

Dikkatini Çekebilir

SINDIRGI’NIN ÇÖMLEK ve TESTİ USTALARI

Sındırgı, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümünde yer alan Balıkesir ilinin ilçesidir. İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması …