Anasayfa / Gündem / Sındırgılılar Bacasız Ev Yaptırmayın

Sındırgılılar Bacasız Ev Yaptırmayın

Sındırgı’ya Sıcak su gelirse yada doğalgaz yaygınlaşırsa Sındırgılılar Sobaları Ne yapacak? Konumuz; “ne kadar teknolojikde olsak doğal ve basit olmaktan kurtulmak zor”

 Japonlar Gelecekte Nerede Yaşayacaklar ve Sobasız Ne Yapacaklar?

Allah yardım etsin insan evlatlarına. Japonya, felaketler senaryolarına devam ediyor. Depremler ve nükleer felaketlerden kurtulamadılar. Geçen senelerin biri Türk-Japon yılıydı, biliyorsunuz. Türk Japon yılı programları, yayınları ve felaket haberleri sayesinde Japonları az çok tanıyoruz.
Çocukken Jetgiller çizgi filmindeki gibi bir hayatın olduğu Japonya hayal ediyordum. Yüksek Lisan Bilimsel Araştırmaların Temel İlkeleri kitabında ‘yakın gelecek 50 yıldaki bilimsel gelişmeler’ konusundan bahsederken 2050 yılında “Japonların ünlü yer altı şehirleri” olacağına değinmiş. Düşünsenize 2050 yılında uzayda bir Japonya düşünürken yeraltında şehirleri olan bir Japonya… Atmosferde değil, yeraltında yaşayan bir Japonya.
Jetgiller çizgi filmindeki gibi bir hayat için Japonlar belki Rusya’nın davetini kabul eder; “Japonlar Sibirya’ya göç eder”. Sibirya’da çöllerin ve buzulların üzerinde teknolojik üstlerini, teknolojik hayatlarını, teknolojik yer altı şehirlerini kurarlar. Yani bir ada devleti olan Japonya şehirleşme için toprağa ve yeni karalara yada adalara ihtiyacı var.

Nükleer santrallerin hasar görmesi ve doğalgaz hatlarının devre dışı kalmasından dolayı aylarca elektriksiz kalma durumunda düşen Japonya kar yağmasıyla zor durumda. Kısacası teknolojisine güvenerek evlerini elektrik ve doğalgaz ile ısıtan Japonya şimdi “nasıl soba yakarım?” derdine düştü.

Soba Yakmak için Bacaya İhtiyaç Var

Japonya da evlerini bacasız yaptıranların durumu vahim haldedir. Bizde kulaktan duyma bir sözle şöyle derler; “bacasız ev, soğansız yemek olmaz” Bacasız ev yaptırmanın maliyeti yani teknolojiye fazla güvenmenin maliyeti biraz fazla. depremde, savaşta, petrol boru hatlarının tehlikeye düşmesi durumunda… vs gibi durumlarda yine eskiye dönüş oluyor.

Başka bir örnek vermek gerekirse 2012 yılı kış mevsimine girmeden “Yunanistan’dan 100 bin soba talebi gelmişti” Bir Avrupa Birliği devleti olan Yunanistan’da dönüş var. Aslında Avrupa Birliğinin “yakacak odun kullanımı” konusunda vatandaşlarını teşvik ettiğini biliyoruz. Belki de farkına vardılar ve hayatımız tabilikten uzaklaştırdıkça zorluklara karşı koymanın zorluklarının farkına vardırlar. Tabiki doğallıktan kaçtıkça Yaşamak zorlaşıyor.

Sındırgı insanı teknolojik ürünlerden faydalanır. Fakat kültüründen dolayı eskiyi muhafaza eder ve tabilikten tabiattan uzak kalmaz ve bacasına sahip çıkar.

Esen kalınız.

Sağlık, Sıhhat, Afiyette nice günlere…

Orman Yüksek Mühendisi
MUSTAFA ÇETİN

Yazar: Mustafa Çetin

Mustafa Çetin, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 'Orman Yüksek Mühendisi' olarak çalışmaktadır. Ormancılığın SosyoEkonomisi ve kırsal kalkınmayla ilgilenmekte olup Doğa ve Sındırgı yazıları ile Sindirgida.com sitemize katkı sağlayacaktır. Kendisinin Sındırgı ve çevresini tanıtan anlatan "Bir İlçede Tarih, Kültür ve Tabiat; Sındırgı" kitabı mevcuttur.

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …

Bir yorum

  1. bacasız ev yaptırmak savaşta silahına süngü takmamak gibi bir riski göze almaktır bence.