Anasayfa / Tarım, Çevre, Orman ve Hayvancılık / AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI

AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Bakanlar Kurulu Kararı ile 1995 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Ayvalık ilçe merkezine yaklaşık 8,5 km mesafededir.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı 19 ada ve denizin bir bölümünü de içine alacak şekilde toplam 17.950 Hektar alandan oluşmaktadır.

Tabiat Parkı içinde yer alan zeytinlik alanları, geleneksel yapı tarzı ile biçimlenen karakteristik yapı dokusu, tarihi alanlar bölgenin kültürel peyzaj zenginliğini göstermektedir.

Jeomorfolojik yapı, rekreasyonelimkanlara sahip olması sahanın kaynak değerini oluşturmaktadır.

Ayvalık ve adalar önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Bazı adalardaki mercan yatakları dalış severlerin ilgisini çekmektedir. Yoğun bir dalış talebi vardır. Adaları ve koyları günlük tekne turlarıyla- özel tekneler ile birçok turist ziyaret etmektedir.

Yazar: Bilge Nesil Enstitüsü

Balıkesir merkezli kurulan ‘Bilge Nesil Enstitüsü’ özellikle Balıkesir ve çevresinde başta olmak üzere çeşitli çalışmalar ve projeler yapmak vazifesi ile kültürel ve tarihi değerleri gözeterek, akılcı, dinamik, itibarlı, etik değerlere bağlı, güçlü ve dinamik bir Sivil Toplum Kuruluşu ufkuyla hareket eder. Sındırgı Araştırmaları için Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı Kınık Tarihi Su Değirmeni

Bugün sadece sındırgı Kınık Köyünde bulunan su değirmeni işlevselliğini sürdürmektedir. Bugün halen yöre insanının buğday …