Anasayfa / Gündem / Değişimler Öncülük Yapan Kişilerle Başlar: Örnek Bir Mahalle Yaylabayır

Değişimler Öncülük Yapan Kişilerle Başlar: Örnek Bir Mahalle Yaylabayır

Sındırgı’da yaşamak dedik, Sındırgı’da yaşam hikayeleri ile başladık yazılarımıza. Sındırgı’da yaşamak, gençliğimde nasibimi büyük şehirlerde arasa mıydım acaba düşüncesini taşımak. Göç edip gidenlerin ise yaşam şartları iyi ve kötü  olsa bile memleketine duyduğu özlemdir.  Belki bu yüzden gidenlerde, kalanlarda özlemiştir, sevmiştir her zaman bu güzel ve sakin ilçeyi.

      İstanbul-İzmir yolunun, Sındırgı ilçesinden geçtiği o yılları çoğumuz hatırlarız. Ülkenin zaman içinde değişim gösteren sosyal ve ekonomik şartları İstanbul-İzmir yolunun geçtiği yol güzergahını değiştirdi. Biliriz ki yollar ile değişmiştir, gelişmiştir tarihte bütün medeniyetler. Yol güzergahı değişince, belki de bu sebepten hüzün çöktü ve yalnızlığa büründü maalesef yıllarca güzel ilçemiz.  Göçmek, ilçeyi terk etmek için sebepler oluştu.
KIRSAL YAŞAM DESTEKLENMELİ VE GELİŞTİRİLMELİ

       Değişimlere liderlik eden yürekli insanlar her zaman olmuştur. Değişmeli bu hüzün bu yalnızlık diye elini taşın altına koymak kolay olmasa da koymuştur birileri. Yayla bayır mahalle Muhtarı Mustafa Eraslan’da bu değişime öncülük eden kişilerden birisi.

      Sındırgıda Yaşam sitesi ekip arkadaşlarımızla birlikte, muhtarlık yaptığı Yaylabayır köyüne gittik ve kendisini ziyaret ettik. Yaylabayır köyünün mesire alanı KIRTAŞLAR mevkisine çıktık. köyün muhteşem manzarasını seyrederek kendisiyle sohbetimizi gerçekleştirdik. Mustafa Eraslan sözlerine “Yaylabayır köyü, Sındırgı İlçesine 24 km uzaklıkta dağların arasında bulunur. Bereketli ovası ile sırtını yamaca dayamış 1050 nüfuslu bir köydür” diye başladı. Sözlerinin devamında “Hükumetimiz sağ olsun. Köyümüzde göletin faaliyete geçmesi ile birlikte sulama problemi çözüldü. Sulama yer altından yapılıyor. Belirli bölgelerde vanalar var bu vanalardan sulama imkanı sağlanıyor.   Göletin bu köye sağladığı faydaları tarım için önemli. Geçim kaynağımız hayvancılık. Hayvancılığın yanında kornişon salatalık, balık biber, acı biber çeşitleri yetiştiriliyor. Yaylabayır, Yüreğil köylerinin rakımı yüksek olmasından dolayı üretilen kornişon salatalık lezzetli ve dayanıklı oluyor. ” diye konuştu.

        Sındırgı’da Yaşam sitesi olarak kendisine Yaylabayır Köyü ile ilgili hayallerini sorduk. Mustafa Eraslan “Günümüz insanı sağlığının önemini her geçen gün anlıyor ve korumaya özen gösteriyor. Bu da insanları organik üretim ve tüketimine yönlendiriyor. Sağlıklı olmak için organik ürün kullanmak, tüketmek gerektiğini hepimiz biliyoruz artık. Organik üretime ilgi her geçen gün artıyor. Organik ürünlerden ürettiğimiz kuşburnu, güvem, armut reçelleri, çeşitli turşuları, salça, tarhana, bulgur gibi çeşitli ürünleri Sındırgı festivalinde stant açarak satışa sunduk. Festival bizim için bir fırsat oldu ve şu an telefon edip sipariş veren kişiler oluyor. Organik ürünler daha çok üretilmeli ve pazar oluşturulmalı. Köyümün mesire alanı gördüğünüz gibi muhteşem bir manzaraya sahip. Sındırgı Yaylabayır köyü arası 15-20 dakikalık bir mesafe. Sındırgı halkını piknik yapmak için köyüme davet ediyorum. Gelsinler pikniklerini burada yapsınlar. Semaverde çaylarını burada içsinler. ” diye konuştu

      Mustafa Eraslan sözlerini “En büyük hayallerimden biriside köyüme kültür evi yapmak, gelecek nesillere köprü olmak. Köyümüzün kültürel özelliklerini gelecek nesillerin unutmamasını sağlamak. Köyümüzde çivi kullanmadan yapılan tahıl ambarları var. Bunlara bakım yaptırılabilir. Bu tahıl ambarları her geçen gün yok olmak üzere. Bizler kültürümüze sahip çıkmalıyız, gelecek nesillere aktarmalıyız” diye konuştu.

        Mustafa Eraslan sözlerini, Köydeki vatandaş sosyal güvencesi arttığı ve gelir seviyesi yükseldiği sürece köyünü terk etmek istemeyeceğini, söyledi. Devletimizin desteklediği ORKÖY projeleri ile hayvancılık her geçen gün gelişmekte diye tamamladı. Sizle aracılığı ile Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’a Yaylabayır köyüne  verdiği bütün  destekler için teşekkür ediyorum diye açıkladı.

LİDERLİK BÖYLE BİR ŞEY OLMALI

Mustafa Eraslan’ın Sındırgı festivalinde köyüne liderlik yaparak, organik köy ürünlerini satışa sunması örnek bir davranış.  Sındırgıda Yaşam sitesi olarak insanın liderliği böyle bir şey olmalı diye düşünüyoruz. Köylerimizin göç vermesi ülkemizin çözüm isteyen bir sorunu. Köydeki yaşam koşullarını alternatif ve cazip hale getirebilmek hepimizin alması gereken  sosyal bir sorumluluk. Mustafa Eraslan’a yerel seçimde aldığı bayrağı layıkıyla taşımak nasip olsun diyor kendisine  ve ailesine muhtarlığı sürecince ve bütün yaşamı boyunca sağlık ve başarılar diliyoruz.

Yazar: Nefise Kadıoğlu

Sındırgı Haber Gazetesinde editör - yazar olarak çalıştım. Yeryüzü Melekleri Derneği başkan yardımcısı olarak Bilge Seramik ve Sanat Atölyesinde ve Sındırgı Kitap Kafe sosyal girişim projelerinde yer aldım. Güncel yazılarımı Sındırgı'nın Dijital Hafızası olan Sındırgı'da Yaşamdan takip edebilirsiniz. Sındırgı bizim memleketimiz.

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …

Bir yorum

  1. Yaylabayırli İsmail

    Özellikle yaylabayır eskiden beri siyaset yatağı olarak bilinir. Pek dağınık yüreğil ve oldukça büyük sayılan Dağdere köyleri ile beraber önemli oy potansiyeli mevcuttur. Sığırova piknikleri ve mitingleri unutmak mümkün değil. Özellikle sığırovası nı da ele alan ikinci yazınızı ilgi ile bekliyorum.