Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Değerlerimiz / Cumhuriyet Döneminde Sındırgı Eczacıları

Cumhuriyet Döneminde Sındırgı Eczacıları

1. Hüsrev AHISKA (İstanbul) İlk eczacı
2. Mustafa BABUÇCUOĞLU
3. İsmail Hakkı YURDAKUL (İstanbul) —- Yurdakul Eczanesi
4. Nazif ÖZÇELİK – (İzmir/Bergama) —— Yurdakul Eczanesi
5. Yıldırım AĞAOĞLU ————————- Yıldırım Eczanesi
6. Yener TOKER ——————————– Toker Eczanesi
7. Kazım EDREMİTLİOĞLU —————- Edremitli oğlu
8. Hamiyet ERYILMAZ ———————— Yurdakul Eczanesi
9. Ayşe EDREMİTLİOĞLU ——————- Ayşe Eczanesi
10. Serpil KARAASLAN ———————– Sağlık Eczanesi
11. Füsun DİKER (NOTERİN EŞİ) ——— Şifa Eczanesi
12.Danyal EROĞLU ————————— Eroğlu Eczanesi
13. İsmail SARI ——————————— Şifa Eczanesi
14. İlknur ÇUKUR —————————— İlknur Eczanesi
15. Özge ÇİMOĞLU (Dahiliye Dr. eşi)—– Özge Eczanesi
15. Beytullah IŞIK —————————— Işık Eczanesi
16.Ümit SAÇ ———————————— Ümit Eczanesi
17. Özlem Koç ŞAHİN ———————— Kamil Eczanesi
18. Yağmur Nehir ÇAKMAK —————– Yağmur Eczanesi
19. Sinem SAY ———————————- Sinem Eczanesi

Sındırgı’ya ilk açılan eczane döneminde Mezun olan eczacılar taşrada eczane olmayan veya az olan şehirlerde en az iki yıl zorunlu eczacılık yapmak mecburiyetindeymiş.

İlk eczane açıldığında Koca Doktor bir hastasına reçeteyi yazar ve git eczaneden al der. Reçeteyle eczaneye giden hasta yakını ilaçlarını aldıktan sonra doğruca kapıya yönelir. Eczane kalfası arkasından seslenir. Beyim ilaçların parasını ödemeyi unuttunuz. der. Hasta yakını parasını doktora verdim der. Ekler “Doktora muayene ücretini verdikten sonra size verdiğim kağıdı elime tutuşturdu git ilaçları eczaneden al dedi.” der.

Bu da şunu gösteriyor; eczane açılmadan önce doktorlar bulundukları bölgenin aynı zamanda eczacıları idi. Doktora gelen hastalar hem muayene hem de aldıkları ilaçların ücretini beraber ödedikleri için ilk başlarda vatandaşların bazıları demek ki doktor ve eczacı ayrımını kavrayamamışlar.

Doktorların az olduğu dönemlerde eczacılar kendilerine başvuran müşterilerinin şikayetlerine göre ya ilaç hazırlarlar ya da ilaç verirlerdi. Yani bir nevi bulundukları yerleşim yerinin doktorları idiler. Bu durum 1980’li yıllara kadar da devam etmiştir.

1. Hüsrev AHISKA (İstanbul) İlk eczacı2. Mustafa BABUÇCUOĞLU3. İsmail Hakkı YURDAKUL (İstanbul) ---- Yurdakul Eczanesi4. Nazif ÖZÇELİK - (İzmir/Bergama) ------ Yurdakul Eczanesi5. Yıldırım AĞAOĞLU ------------------------- Yıldırım Eczanesi6. Yener TOKER -------------------------------- Toker Eczanesi7. Kazım EDREMİTLİOĞLU ---------------- Edremitli oğlu8. Hamiyet ERYILMAZ ------------------------ Yurdakul Eczanesi9. Ayşe EDREMİTLİOĞLU ------------------- Ayşe Eczanesi10. Serpil KARAASLAN ----------------------- Sağlık Eczanesi11. Füsun DİKER (NOTERİN EŞİ) --------- Şifa Eczanesi12.Danyal EROĞLU --------------------------- Eroğlu Eczanesi13. İsmail SARI --------------------------------- Şifa Eczanesi14. İlknur ÇUKUR ------------------------------ İlknur Eczanesi15. Özge ÇİMOĞLU (Dahiliye Dr. eşi)----- Özge Eczanesi15. Beytullah IŞIK ------------------------------ Işık Eczanesi16.Ümit SAÇ ------------------------------------ Ümit Eczanesi17. Özlem Koç ŞAHİN ------------------------ Kamil Eczanesi18. Yağmur Nehir ÇAKMAK ----------------- Yağmur…
Puanla! - 98%

98%

Bu alanda yazıyı puanlayabilirsiniz.

User Rating: 4.63 ( 3 votes)

Yazar: Halil Ibrahim Albayrak

"Zamana Düşülen Dipnotlar Sındırgı" isimli çalışmalarımızın daha fazla kitleye ulaşması için, Sındırgı'nın Dijital Hafızası Sindirgida.com'da okurlarıyla buluşacaktır. Takipte Kalın.

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı Fotokapan Çalışmaları

 Fotokapan; yaban hayvanlarını, doğal ortamlarında görüntülemek, türlerin dağılış ve popülasyon yoğunluğunu öğrenebilmek için kullanılan bir …