Anasayfa / Eğitim ve Bilişim / Sındırgıda Sağlık ve Dinginlik İçin BİSİKLET

Sındırgıda Sağlık ve Dinginlik İçin BİSİKLET

2015 yazı Almanya Hollanda Seyahatinde de görmüştük ki Avrupa’nın kentlerinin hepsinde bisiklet bir spor, ulaşım, dinginlik, taşımacılık gibi sebeplerle kullanılıyordu. Köy yollarında bile yollar özellikle bisikletler için ayrılmıştı. Avrupalılar en uzak noktalara bile bisikletle ulaşıyorlardı.

Sındırgı’mızın ilçe merkezi düz bir araziye sahiptir ve bisiklet yolları da genelde düz arazilere yapılır. Bu konuda kışla caddesi, kanal yolu caddesi, Akhisar caddesi, Balıkesir çınarlı caddenin bir tarafı, .. bisiklet yolu için ayrılabilir. Ha normal yollar zaten bozuk bide bisiklet yolu mu yapılacak diyebilirsiniz, o bir belediyecilik işidir biz kültürden bahsedelim.

Sındırgı’mızda motosiklet aşırı derecede kullanılıyor ve bu aşırı şekilde gürültü ve trafik sorunu oluşturuyor. Bu konuda gençlerimiz çok büyük tehlikeler atlatıyor hatta ölümlü kazalar da oluyor.

Bisiklet bir kültürdür ama maalesef bisikleti millet olarak çocuk oyuncağı olarak gördüğümüzden dolayı bizde pek olmayan kültürdür.

Sağlık Bakanlığı Sındırgıda Sağlık ve Dinginlik İçin BİSİKLET (2)da bu konuda önemli bazı kararlar alıyor. Özellikle 2015 – 2016 yılındaki hedef, sağlıklı bir yaşam için bisiklete binmeyi özendirmek olarak planlanmış. Yeni yıl ile birlikte başlatılan kampanyada 1 metrelik bisiklet yolu karşılığında belediyelere 1 bisiklet verilecek. Sağlıklı yaşam için doğru beslenmek kadar hareket etmenin de önemi ortaya koyulmak isteniliyor.

Belediyeler, bu bisikletleri bisiklet yolunda spor yapmak isteyenlere verecek. Sporunu yapan, bisikletini aldığı yere bırakacak.

Kendi bisikletleri ile gelenler için sorun yok ve bisikletliler de bu yolları kullanarak sporlarını tamamlayabilecek.

Ama asıl önemli olan bisiklet yollarıdır ve araç trafiği dışında bunun kullanılmasıdır. Batı’nın buna çok özen gösterdiğinin altını çizelim.

Amaç, spor yapan herkesi bisiklete alıştırmak, bisiklet kültürünü yaymak ve hızlandırmak. Çünkü bisiklet bedeni, eklemleri, kasları, beyni çalıştırıyor, kan dolaşımını hızlandırıyor. Sindirimi kolaylaştırıyor. Vücudun yağ yakmasını sağlıyor. Yıllardır, çok yararlı bir spor dalı olarak da görülüyor ve uygulanıyor.

Aynı şekilde Amerika başta olmak üzere, Uzakdoğu ülkelerinde de bisiklet hem bir kültür, hem de bir spor aracı olarak kullanılıyor. Birçok yerde taşıma aracı olarak kullanılıyorsa da bu gizli sporun bir parçası olarak da değerlendirilmelidir

Doğa sever, yeşili korur, kültürlü, dingin ve sağlıklı, trafik ve gürültü sorunu olmayan bir Sındırgı için Bisiklet gerekli..

Sındırgıda Sağlık ve Dinginlik İçin BİSİKLET (1)

Yazar: Muhammet Asil Çetin

Ekonomist olarak öğrendiklerini, beğendiklerini hep Sındırgı için de istemiş, projeler hazırlamış, yazılar yazmış, Sındırgı için hayallerini yarınlara saklamış Sındırgı'da Yaşam proje koordinatörü. Aynı zamanda Bilge Nesil Gençlik Dernek Başkanı ve Gençlik Lideri.

Dikkatini Çekebilir

Yörüklerde Duşak Kesme Geleneği

Yörüklerde “duşak kesme” töreniBebeklerin ilk adımlarını düz basacağına, hayat yolundaki adımlarını doğru atacağına ve her …