Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Sındırgı Kocakonak Panayırı Ne Zaman? (Güncel)

Sındırgı Kocakonak Panayırı Ne Zaman? (Güncel)

Bir çok çevre ilçeden gelen olduğu gibi Akhisar ve Bigadiç ilçelerinden gelen çok olmakta. Balıkesir Şamlı Panayırı kadar büyük bir panayır olduğu için Sındırgı panayırına ilgi gerçekten yüksek seviyededir.

Gondol, çarpışan araba, balerin, elma kurdu, uçan sandalye, tren, penaltı atışları, kasnak, cirit oyunları ve sürpriz oyuncaklar ve her türlü ürün satış stantlarının olduğu panayır her yıl büyük ilgi görmekte.

PANAYIRA DAVET
Türkiye’nin ticaret kültürü ve tarihi içinde panayırlar, oldukça köklü ve renkli bir örneği temsil eder. 1960’lar ve 1970’lerde sayısal anlamda en yüksek devrine ulaşarak ülke ölçeğinde yaygınlaşan panayırlar, bir dönemin alışveriş ve eğlence kültürüne de damgasını vurmuştur.
Perakendecilik alanında yaşanan gelişmeler, pazar çeşitlerinin artması ve bunlara erişimin kolaylaşması, eğlence kültüründeki yaşanan değişimler, özellikle 1990’lardan itibaren panayırların önünde yeni bir dönem aralamıştır. Panayırların altın çağının sona erdiğini duyuran bu dönemde bazı panayırlar festivallere dönüşürken, bazıları da geride iz bırakmadan ortadan kalkmıştır. Geleneksel üretimler, ürünler ve etkinlikler de panayırların ortadan kalkmasıyla önemli bir desteğini kaybetmektedir.
Bilinen adıyla Kocakonak Panayırı muhtarlık himayesinde yapılırken veya belediye himayesinde yapılırken misyon kazanmış olabilir. Fakat panayırda bulunurken temel değerler ve prensiplerle korunması gerekenleri göz önünde bulundurmalıyız.
Yaklaşık 54.’sü düzenlenen bu panayırı yaşatmak kolay olmasa gerek.
Unutmayın korunması ve yaşatılması gereken cirit, emtia, güreş, uçan sandalye, sergi… gibi öğeleriyle bilmem kaçakçısı düzenlenen panayıra herkes davetlidir.
Bu panayıra Bigadiç, Simav, Demirci, Akhisar’dan onlarca köyden katılım olduğunu unutmayın. Bir çay bahçesi, kermes yada börek salonunda eski kadim dostlukları görebileceksiniz. Çocukların şen sesine şahit olacaksınız.

Bu Yıl Sındırgı Kocakonak Panayırı Tarihi Netleşti !

2021 yılındaki 53. Sındırgı Panayırı ise 28 Ağustos – 3 Eylül 2021 tarihleri arasında olmuştu.

Sındırgı’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 3 Eylül tarihini içe alan hafta ya da bazen 1 hafta sonrası planlanan panayır, 2022 yılında 29 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında her zamanki yeri olan Kocakonak Panayır Alanında düzenlendi.

2023 yılındaki 55. Sındırgı Panayırı için 28 Ağustos – 3 Eylül 2023 tarihleri belirlendi.

2024 yılı Sındırgı Kocakonak Panayırı tarihi netleştiğinde buradan bilgisi verilecektir.

Yazar: Sındırgı Araştırma Topluluğu

Sındırgı Araştırma Topluluğu, gençleri araştırmalara yönlendirmek amacıyla kurulmuş olup Bilge Nesillerin birçok yönden gelişmelerini, farklı bakış açıları kazanmalarını ve hayatları boyunca kullanabilecekleri bilgi ve beceri kazanmalarına imkan sağlamayı amaçlar. Vizyonumuz; doğru bilgiye ulaşıp, ihtiyaç olan bilginin üretilerek insanlığın hizmetine sunulmasını sağlamaktır.

Dikkatini Çekebilir

TOROS DİYARI DOĞAL ŞEHİR SINDIRGI – 3

Renault 12 için “Dağ Keçisi” lakabı boşuna değilmiş. Özellikle kötü yollar, hatta insanların sadece yol …