Anasayfa / Gündem / Sındırgı’da Deprem

Sındırgı’da Deprem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde olası bir depreme karşı aldıkları önlemleri açıklıyor. Peki sındırgı için bir “OLASI DEPREM SENARYOLARI VE HAZIRLIĞI” var mı? Yoksa Simav’da olduğu gibi yeniden tecrübelerle mi bunu öğreneceğiz.

1999 Marmara depreminden sonra çıkarılan Yapı Denetimi Kanunu ile birlikte depreme hazırlık çalışmalarının başlatıldığı 19 pilot ilden biri de Balıkesir ilimizdi. Yasa tam manasıyla 2011 yürürlüğe girecek ve yapılan binaların inşaatlarının bakanlıktan izin belgesi almış yapı denetim kuruluşları tarafından düzenli olarak denetlenmesi belirtilmişti. Ayrıca; kaçak ve depreme dayanıksız yapılarla ilgili işlemlerde ise, görev ve sorumluluğun İmar Kanunu gereği büyükşehir ve ilçe belediyelerinde olduğu belirtilmişti. Fakat Devlet yapıları, okullar, hastaneler, inanç yapıları, küçük ölçekli sanayi yapıları denetim sisteminin dışında tutuluyor nedense (?)

İlçemiz Belediyesi ve diğer kurumlar ve kişiler okul yaptırmaktadır. Şiddetli bir deprem olduktan sonra okulların geniş olması, resmi kurum olduğu için sağlam olabileceği ve deprem anında sınıfların hastane veya barınma için müsait olabileceği düşünülmelidir.  Okul bahçeleri düzenlenmeli ve olabilecek depremlere hazır edilmelidir. Kar kış kıyamette insanların soğukta durması zordur. Komu kuruluşlarının depremden sonra rolü çok olacaktır. Şekil-A’da görüldüğü gibi…

Sındırgı Ege Fay hatları üzerinde bulunmaktadır. Bu sebeple Deprem Mastır Planı, Depremlerden Korunma Ve Deprem Öncesi Çalışmalar Planı bulunmalıdır. Sındırgı’nın en önemli projelerinden biri de bu olmalıdır.

Yapılarımızı sağlam yapmak veya sağlamlaştırmak zorundayız.

Son depremler,  bize bir ders olsun.

Yazar: Süleyman Çetin

Sındırgı'da doğup büyümüş, Kendini geliştirmek ve memleketine daha iyi hizmet edebilmek için uzaklara, Balıkesir'den çook uzaklara, gurbete gitmiş Balıkesir sevdalısı bir Mühendis.. "Doyduğum yer değil, SEVDALI OLDUĞUM BALIKESİRDİR VATANIM" demiş ve almış kalemini başlamış yazmaya..

Dikkatini Çekebilir

BELEDİYE VE MUHTARLIĞI KAZANANLARA VE KAYBEDENLERE

Teşekkür ve Etkili Bir Başlangıç: Seçimi kazandığınız için tebrikler! İlk adım olarak, destekçilerinize ve seçmenlere …