Anasayfa / Kültür ve Sanat / Yağcıbedir Yörüklerinin Tarihi

Yağcıbedir Yörüklerinin Tarihi

Yağcı Bedirlilerin isimleri ile ilgili bilgiler destan ve hikâye gibi sözlü kaynaklar içine karışmışlardır. Yağcı Bedir adı ile ilgili olarak Yağcı Bedirliler arasında bazı bilgiler bulunmaktadır.

     Bunlardan ilki Hazret-i Muhammed (s.a.v)’in Bedir savaşında yaralanması, Yağcı Bedir aşiretinden birinin yağ götürerek iyileşmesini sağlaması sebebiyle, aşiretin Yağcı Bedir adını almasına ilişkindir.

     Bir diğer rivayet yörük grubu içinde Bedir isimli bir beyin, ok ve yayı çok iyi kullanması ve buna bağlı olarak Yaycı Bedir adının verilmesi yönündedir.

    Üçüncü rivayet ise yünün yayda çırpılarak yumuşaması, kabalaşması ve eğrilmeye hazır bir hale getirilmiş yumağına veya topağına bedirek veya bederik ve bundan kinaye Yörük grubunun Yaycı Bedir olarak isimlendirilmiş olduğu hakkındadır.

    Yağcı Bedirlilerin ismi hakkında ikinci anlatım daha fazla öne çıkmıştır. Yağcı Bedir Yörükleri ile ilgili en eski bilgiler 1530 tarihlidir. Cengiz Orhonlu, bu tarihlerde Manisa bölgesine ait tahrir defterinde Cemâ’at-i Yörükân-ı Yaycılar adlı göçerevli grubunun, daha sonra Yaycı Bedir olarak, yay imâl ettiklerinden dolayı bu ismi almış olduklarına dikkat çekmiştir. Yağcı Bedir Yörüklerinin yaşamış oldukları coğrafya 17. Yüzyılın başlarında Sındırgı bölgesi olarak öne çıkmıştır. 18. Yüzyılın ilk çeyreğinde Yaycılar, Yaycı ve Yaycı Bedir adıyla bilinen gruplar mevcuttur. 16. yüzyılın sonunda vergi mükellefleri arasında Bedir isimli bir şahsın bulunması, 1611’den itibaren bu şahsın isminin de katılması, y ünsüzünün halk arasında ğ ‘ ye dönüşmesinin de ilâvesiyle Yağcı bedir haline gelmiştir.

Yazar: Muhammet Asil Çetin

Ekonomist olarak öğrendiklerini, beğendiklerini hep Sındırgı için de istemiş, projeler hazırlamış, yazılar yazmış, Sındırgı için hayallerini yarınlara saklamış Sındırgı'da Yaşam proje koordinatörü. Aynı zamanda Bilge Nesil Gençlik Dernek Başkanı ve Gençlik Lideri.

Dikkatini Çekebilir

10.10 Dünya Balıkesirliler Günü Kutlaması

Kurtuluş savaşında en çok şehit veren 2. ilimiz Kuvayı Milliye şehri 10.10  Dünya BALIKESİRLİLER günü …