Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Alayaka (Köyü) Mahallesi

Alayaka (Köyü) Mahallesi

1 Tarihi Yağcıbedir yörüklerindendir. Yakın bir zamana kadar konar-göçer durumdaydılar,şuan itibarıyla yedi mahalleden oluşan bir mahalle durumundadır.Kurtuluş Savaşında Alayakalı Ahmet Ağa bölgenin kurtuluşu konusunda değişik bir strateji izlemiş Yunan askerlerinin komutanıyla konuşup mahalleye girmemeleri ve mahallelilerin canına, malına ve namusuna dokunmamaları şartıyla onlara erzak yardımında bulunmayı taahhüt etmiştir.Yunanlılar karargahlarını Düvertepeye kurmuş Ahmet Ağa Yunan askerleri Düvertepe’den gidinceye kadar mahalleden yiyecek ve içecek toplayıp düşman askerlerine göndermiştir.Hayvanları ve yiyecekleri elinden alınan mahalliler Ahmet Ağaya kızıp ona vatan haini gözüyle bakmışlar ve “Gavurcu Ağa” adını takmışlardır.Ege bölgesinin ünlü çetelerinden Şakir Efe Ahmet Ağa tarafından pusuya düşürülerek Güney Çeşme mevkiinde öldürülmüştür.
2 Coğrafi Konumu Doğusu,Düvetepe; Batısı,Kıran; Kuzeyi,Ulus Dağı ;Güneyi, Çıkrıkcı mahalleleri ile çevrili dağ mahallesidir.
3 Nüfus 191 haneli mahallede 1990 nüfus sayımına göre 819, 1997 nüfus sayımına göre 643, 2000 nüfus sayımına göre ise 672 kişi yaşamaktadır. Bu tabloya bakıldığında nüfusun yıllara göre düştüğü son sayımda ise biraz yükseldiği görülmektedir.
4 Ulaşım 28Km  Asfalt
5 Ekonomisi ve Yetiştirilen önemli ürünler  ve hayvancılık.
Tarım Tütün   :2322 dk
Buğday:2300 dk
Sebze   :  1126 dk
Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır

Yazar: Bilge Nesil Enstitüsü

Balıkesir merkezli kurulan ‘Bilge Nesil Enstitüsü’ özellikle Balıkesir ve çevresinde başta olmak üzere çeşitli çalışmalar ve projeler yapmak vazifesi ile kültürel ve tarihi değerleri gözeterek, akılcı, dinamik, itibarlı, etik değerlere bağlı, güçlü ve dinamik bir Sivil Toplum Kuruluşu ufkuyla hareket eder. Sındırgı Araştırmaları için Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

SINDIRGI TOROS PİYASASI-4

Renault 12’yi Satmak Kolaydır. Araçların kilometre sayacı 99.999’u gösterdikten sonra sıfırlanır ve yeniden başlar. Alıcılar …