Anasayfa / Bilge Nesil / Bilge Nesil Hak Temelli Çalışmalar ve Projeler İçin Ankara’daydı

Bilge Nesil Hak Temelli Çalışmalar ve Projeler İçin Ankara’daydı

Bilge Nesil Enstitüsü başkanı Muhammet Asil ÇETİN, Avrupa Birliği Sivil Düşün programı kapsamında hak Temelli yaklaşım proje toplantısında yeraldı.

2 günlük Ankara programı ile yüksek düzeyli Ankara temasları ve eğitimlerin ardından açıklama yapan Başkan Muhammet Asil ÇETİN:
“Kurulduğu günden bugüne dezavantajlı kesimler ve konular için hak Temelli çalışmalar yapan kurumumuz, 5 yıllık geçmişiyle birçok proje ve faaliyet gerçekleştirdi.

Sivil toplumun vizyonu, hedef edindiği konular üzerinde sürekli ve disiplinli çalışmaya sonrasında da buna ilişkin gerekli olan kaynağı düzenli olarak geliştirmeye ihtiyaç duyar.”

“Talep ettiği ya da iyileştirme ihtiyaç duyduğu hakları/hakların uygulanmasına ilişkin edebiyatı oturma ulaşana kadar çalışmaya ve düzenli kaynağa ihtiyaç duyarlar. Hedefine ulaşmış olsa dahi iyi uygulama örneklerine ilişkin yaygınlaştırma, izlemeye ve raporlama öyle devam eder.”

“Hak temelli yaklaşım insanların onurlu bir yaklaşımla yaşamaları için gerekli olanı askeri şartlarını yerine getirilmesini odaklanırlar. İnsanların haklarını aramak talep etme ve kullanmaları yönünde güçlendirir. Hak temelli yaklaşım kırılgan ve dışlanmış grupların için ilgili süreçleri ve onurlu yaşamaları için ilgili her alanda doğal hakları olduğunu öne sürer. Uzun vadeli olarak sorunun çözümü için kamu hükümet devlet yerel yönetim ve özel sektör dahil hükümet dışı örgütler ile birlikte çalışmak, adil olmak, ayrımcılık yapmamak ve dışlanan kişilere özel ilgi gösterir. En ağır hak ihlallerinin de kapsayarak insanda hayvan çevre hakları alanında her düzeyde görevli ve sorumlu olan kişi ve kurumların sorumluluğunu göstermek, gerekli durumlarda arttırmak ve hak sahiplerinin haklarını talep etme çerçevesinde güçlenmesi ve katılımını amaçlar.”

“Hak temelli sivil toplum örgütleri; devletin ilgi alanında olmayan alanlardaki boşlukları doldurmak üzere kurulmuş olan sivil toplum örgütleri dir. Sürdürülebilir kaynağı olan ihtiyaçları mevcuttur; sürekli olarak aynı konu üzerinde çalışmaya ve buna ilişkin gerekli olan kaynana düzenli olarak geliştirme ihtiyaç duyar.” dedi.

Bilge Nesil olarak yeni dönemde yeni projeler ile hizmetinizde olacağız.

Yazar: Bilge Nesil Enstitüsü

Balıkesir merkezli kurulan ‘Bilge Nesil Enstitüsü’ özellikle Balıkesir ve çevresinde başta olmak üzere çeşitli çalışmalar ve projeler yapmak vazifesi ile kültürel ve tarihi değerleri gözeterek, akılcı, dinamik, itibarlı, etik değerlere bağlı, güçlü ve dinamik bir Sivil Toplum Kuruluşu ufkuyla hareket eder. Sındırgı Araştırmaları için Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

BELEDİYE VE MUHTARLIĞI KAZANANLARA VE KAYBEDENLERE

Teşekkür ve Etkili Bir Başlangıç: Seçimi kazandığınız için tebrikler! İlk adım olarak, destekçilerinize ve seçmenlere …