Çanakkale Geçilemedi..

“Çanakkale dediğin manasızdır sanma sen,
Oradaki şehitlerdir tarihlere şan veren,
Vatan toprağı için can ile serden geçen,
Korkuyor bu kafirler tüyleri diken diken..”

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde, “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Çanakkale’de Kaç Balıkesirli Şehit Oldu?

Çanakkale Savaşı’nda toplamda ise 77.000 şehit verildiği belirtiliyor. Çok büyük bir kahramanlık gösteren Türk milleti, dünyaya gücünü göstermiş ve bu Çanakkale Savaşı’nda Balıkesir’den 2779 şehit verildiği kaynaklarda yer alıyor. Bu şehitlerimizi minnetle anıyoruz.

Genelkurmay Başkanlığının kayıtlarına göre, Türk tarafının zayiatının 8,5 aylık zaman zarfında 566 subay, 54 bin 141 er olmak üzere toplam 54 bin 707 şehit olduğunu ifade eden Düzce Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Cumhuriyet Tarihi Uzmanı Yrd. Doç Dr. Celil Bozkurt, 957 subay, 88 bin 839 er olmak üzere 89 bin 796 yaralı, kayıp, esir, hastanede ölen, hava değişimi alanlar ile birlikte bu sayının 181 bin 184’e ulaştığını söyledi.

Çanakkale Boğaz Komutanlığı tarafından yayınlanan resmi bilgi ve belgelere göre düzenlenen tabloda ise cephede şehit olanların sayısının 589’unun subay olmak üzere 57 bin. Çanakkale Savaşı’na Anadolu topraklarının yanı sıra Osmanlı Devleti’nin terk ettiği topraklardan da katılım oldu. Suriye ve Filistin’den 787, Lübnan ve Irak’tan 117, Kosova’dan 65, Yunanistan’dan 45, Makedonya’dan 31, Arnavutluk’tan 27, Bulgaristan’dan 21 kişinin şehit olduğu kayıtlarda geçiyor.

Çanakkale’de Kaç Sındırgılı Şehit Oldu?

ÇANAKKALE SAVAŞINDA BİLİNEN 200 SINDIRGILI VAR. BU TABLO GİBİ 10 TANE VAR.. RUHLARI ŞAD OLSUN..

Fotoğraf: Sındırgıya Gönül Verenler..

Yazar: Bilge Nesil Enstitüsü

Balıkesir merkezli kurulan ‘Bilge Nesil Enstitüsü’ özellikle Balıkesir ve çevresinde başta olmak üzere çeşitli çalışmalar ve projeler yapmak vazifesi ile kültürel ve tarihi değerleri gözeterek, akılcı, dinamik, itibarlı, etik değerlere bağlı, güçlü ve dinamik bir Sivil Toplum Kuruluşu ufkuyla hareket eder. Sındırgı Araştırmaları için Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …