Anasayfa / Gündem / İstanbul-İzmir Otoyolunun Balıkesir Ayağı

İstanbul-İzmir Otoyolunun Balıkesir Ayağı

İstanbul-İzmir Otoyolunun Balıkesir Ayağı Projelendiriliyor. Sındırgı projenin neresinde?

Balıkesir il merkezinin batısından geçen geçen İstanbul-İzmir Otoyolunun yapımına devam ediyor. Bu proje kapsamında Balıkesir’den geçecek yol için Bakanlar Kurulu Susurluk’ta bulunan bazı araziler için acele kamulaştırma kararı aldığı belirtildi.

Türkiye’nin en büyük otoyol projelerinin kavşağında bulunan Güney Marmara Bölgesinde, projelerin yapımı aşama aşama ilerliyor. Resmi Gazete’nin 8 Aralık 2015 tarihli sayısında yayınlanan karar ile İstanbul-İzmir otoyolu kapsamında Bursa ve Balıkesir illerinde 30 köy ve mahallede belirlenen arazilerde acele kamulaştırma kararı uygulanacak.  Karar kapsamında Balıkesir’in Susurluk İlçesi Karapürçek, Söğütçayır, Duman, Yenimahalle, Yahyaköy, Ömerköy ve Balıklıdere mahallelerinde bulunan yüzlerce parsel söz konusu otoyol için kamulaştırılacak. İstanbul-İzmir Otoyolunun Balıkesir Ayağı sındırgıda.com (2)

Otoyolların kesişim noktası

Otoyol Susurluk’tan, Balıkesir il merkezinin batısından geçerken, Savaştepe ilçe merkezinden Balıkesir il sınırlarından çıkacağı bilinmektedir.

İstanbul-İzmir otoyolunun inşaatı devam ederken önümüzdeki dönemde planlanan ve Çanakkale Boğazına yapılacak köprüden geçecek Kınalı-Tekirdağ-Balıkesir otoyoluyla geçecek yeni proje ile Güney Marmara Bölgesi ulaşım ve lojistik anlamda en avantajlı konuma gelecek.

İstanbul-İzmir Otoyolunun Balıkesir Ayağı sındırgıda.com (3) İstanbul-İzmir Otoyolunun Balıkesir Ayağı sındırgıda.com (4)

Yazar: Mustafa Çetin

Mustafa Çetin, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 'Orman Yüksek Mühendisi' olarak çalışmaktadır. Ormancılığın SosyoEkonomisi ve kırsal kalkınmayla ilgilenmekte olup Doğa ve Sındırgı yazıları ile Sindirgida.com sitemize katkı sağlayacaktır. Kendisinin Sındırgı ve çevresini tanıtan anlatan "Bir İlçede Tarih, Kültür ve Tabiat; Sındırgı" kitabı mevcuttur.

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …