Anasayfa / Gündem / Manda Eti Ve Süt Ürünleri İle Efsane Pehlivanların Beslenme Alışkanlığı

Manda Eti Ve Süt Ürünleri İle Efsane Pehlivanların Beslenme Alışkanlığı

Sporcular her zaman müsabaka öncesi performanslarını en üst düzeye çıkarabilecek besinlerin arayışı içindedir. Bu konuda en doğru beslenme müsabaka öncesi değil, günler, aylar önce hatta yıl boyunca sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme düzeninin sürdürülmesidir.

Akademik olarak yapılan araştırmalarda manda etinin sığır etine göre koyu, protein değeri yüksek ve kolesterolü az olmasından dolayı efsane Pehlivanlar olarak bilinen Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Adalı Halil, Şerif Pehlivan Mehmet Ali Yağcı gibi güçlü kas yapısına sahip sporcuların özellikle manda etini tercih ettikleri görülmüştür. Balıkesir civarında manda yetiştirilmesinden dolayı da manda etine kolaylıkla ulaşabildikleri görülmüştür.
Balıkesir bölgesindeki Kurtdereli Mehmet, Mehmet Ali Yağcı ve Şerif Pehlivanın beden olarak uzun, cüsse olarak bu kadar iri yapılı olmalarının sebebi de beslenmede manda etini tercih etmeleridir. Çünkü manda eti yüksek protein değerinden dolayı kaslarda güçlenme yapar. Her türlü zorlanmaya karşı vücut direncini güçlendirir. Bu sebeple manda etinin yanında süt, yoğurt ve mozerella peyniri (manda peyniri) ile beslenen pehlivanlar güçlü kas yapıları nedeniyle de başarıdan başarıya koşmuşlar ve formlarını hep yüksek tutmuşlardır.

Manda eti sığır etinden yüzde 80 daha az kolesterol, yüzde 45 daha az kalori, yüzde 11-30 ise daha fazla protein ve mineral içerdiğinden insan sağlığı için daha uygundur. Manda eti ve sığır eti temelde aynı niteliktedir. Manda yağı genelde beyaz, sığır yağı sarıya yakın ve sığıra göre daha koyu renktedir. Yapılan panel testleri ile manda etinin kaslarda önemli derecede uyarıda bulunduğu ve güçlenmeye sebep olduğu görülmüştür.

Manda eti, daha düşük kolestrol, yağ ve kalori değerleri ile inek etine göre üstünlük sağlamaktadır. • Manda eti taze et olarak kullanıldıgı gibi sucuk, salam ve pastırma üretiminde kullanılmaktadır.

Sporcu diyetinin, diğer diyetlerden farkı, sporcuların terle kaybettiği sıvı ve artan fiziksel aktiviteye bağlı enerjiyi diyete ek olarak tüketmeleridir. Ek enerji gereksinimi karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Bazı durumlarda protein,  kompleks vitaminlerine gereksinim artmaktadır. Ancak enerji gereksinimini karşılayan bir diyet tüketmek bu besin ögelerine olan artan gereksinimi de karşılayabilmektedir. Bu sebeple manda eti gibi bir besin değeri sporcular için kaçınılmaz bir fırsattır.

Güreş müsabakasından belirli bir zaman önce oksijeni bol yaylalarda yaşayan ve manda eti, sütü, yoğurdu, peyniriyle beslenen bu pehlivanlar gibi Avrupa ülkelerinde beslenme programı yapan sporcular günümüzde dünya spor camiasında başarılı olmaktadır. Avrupa’daki özellikle boks, güreş, futbol, maraton, halter gibi yüksek kondisyon isteyen branşlardaki sporcular daima manda etini tercih etmişlerdir.

% 80 DAHA AZ KOLESTROL: MANDA ETİ
Sığır etine göre :
% 92  daha az yağ
% 45 daha az Calories
% 67  daha az cholesterol
% 11-30 Daha fazla Protein
% 10  Daha fazla Minerals
İçerir.
Manda ve sığır etinin bileşenleri (100 gr)
Profesör Dr. M.İhsan SOYSAL

EN İYİ PEHLİVAN KISPETİ MANDA DERİSİNDEN OLUR.

Yağlı güreşin en önemli unsurlarından biri olan kispetin sağlam olmaması ve güreş esnasında yırtılması güreşçinin yenik sayılmasına neden oluyor. Bu sebeple pehlivanlar kıspetini de büyük bir özenle manda derisinden yaptırmışlardır. Manda derisinin sert yapılı olması ve yağının az olmasından dolayı dayanıklıdır ve kolay kolay yırtılmaz. Hatta bu sebeple Avrupa ve asya ülkelerindeki savaşçılar kılıç darbelerine karşı yelek olarak manda derisinden zırh yaptırırlarmış.

Yani tüm bunlarla manda eti ve süt ürünleri başta olmak üzere derisi dahi çok değerli bir hayvan cinsi olduğunu anlıyoruz. Bu sebeple Balıkesir, Afyon başta olmak üzere ülkemizin özel bölgelerinde manda yetiştiriciliği yapılmaktadır.

 Lezzet olarak kaymağı, yoğurdu, mozerallası ve sütünün zaten ne kadar kıymetli olduğunu biliyorsunuzdur ve bunu da bir başka yazımızda ayrıca belirtelim.

Yazar: Süleyman Çetin

Sındırgı'da doğup büyümüş, Kendini geliştirmek ve memleketine daha iyi hizmet edebilmek için uzaklara, Balıkesir'den çook uzaklara, gurbete gitmiş Balıkesir sevdalısı bir Mühendis.. "Doyduğum yer değil, SEVDALI OLDUĞUM BALIKESİRDİR VATANIM" demiş ve almış kalemini başlamış yazmaya..

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …