Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Değerlerimiz / Memleketine Adanmış Bir Ruh ve Dava / Hizmet Adamı

Memleketine Adanmış Bir Ruh ve Dava / Hizmet Adamı

Balıkesir Sındırgı Derecikören Köyü’nde doğmuş olan Üstat Mevlüt YILMAZ; Kayseri İmam Hatip Okulu mezunudur. Aynı zamanda Mısır ve Irak’ta dinî okullardan mezun olmuştur. Kuran kursu öğreticiliği, imam-hatiplik, Balıkesir ve Adana’da fahri vaizlik,Türkiye Büyük Millet Meclisi 2.(XIII1965-1969) ve 3 (XIV-1969-1973) dönem Balıkesir Milletvekilliği yapmıştır.

Namı Değer Mısırlı, Eski Milletvekili Mevlüt YILMAZ (1933-1993)

~Rahmetli Mevlüt YILMAZ; Kimilerine göre eski Milletvekili, kimilerinin hocası, kimilerini memleketlisi, kimilerinin köylüsü ve akrabası bir döneme damgasını vurmuş bir şahsiyettir.
Bu dünyadan beklenmedik bir zamanda ve erken denilebilecek yaşta göç etmesinin üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen eserleriyle, hizmetleriyle, hatıraları ve düşüncesiyle yaşamaya ve tesirini göstermeye devam etmektedir.
~ Tarihte bıraktıkları eserleriyle, yaptıkları savaşlarla ve verdikleri hizmetleriyle, söyledikleri sözleriyle unutulmayanlar gibi, rahmetli Mevlüt YILMAZ hocamız da yaptıklarıyla, eserleriyle, hizmetleriyle ülkemize ve yöremize kendi sonsuzluğunun imzalarını atmayı başarabilen nadir şahsiyetlerden birisidir. Bir amaç uğruna Hak yolunda dininin, dilinin, milletinin kavgasını kendi kavgası edinmiş ömrü boyunca yılmadan, usanmadan, cesaretle, emekle, kocaman bir yürekle hafızalardan silinmeyecek hizmetler yapmış, nesiller yetiştirmiştir.
~Dava ve hizmet adamı olmak zordur. Zaten o da zor zamanların adamı değil miydi? Rahmetli Mevlüt YILMAZ hocam; yörenin, bölgenin istikbalini düşünmüş ve dinine olan bağlılığını kuvvetlendirmemiş miydi? Kimi zaman Yüce Mecliste kimi zaman da Balıkesir’imizin ve Sındırgı’mızın her türlü ihtiyacını, özellikle manevi ihtiyacını kuvvetlendirmemiş miydi? ~1970’li yıların ilk başlarında, o sıkıntılı zamanlarda askeri vesayetin milletin ensesinde çok daha fazla hissedildiği bir dönemde TBMM kürsüsünden “Siz Aya, uzaya gittiniz de din mi engel oldu, çarşafa, başörtüsüne mi takıldınız?” diye haykırarak; kendi fakir fakat gönlü ve imanı zengin insanımızın içinde sakladığı hislerine tercüman olmamış mıydı?
~Zamanın kasvetli ortamına ve havasına aldırmadan köyünde yatılı Kur-an Kursu açarak ümitsizliğe asla yer olmadığını, milletin fakir fukara çocuklarının aydınlık istikbaline ışık tutuyor, yol gösteriyor, risk alıyordu.
Onun davası herkese Hakk’ı ve hakikati göstermek, toplumu geliştirmek, ilerletmek ve yenilemekti. Bu amaç ve dava doğrultusunda genç nesiller yetiştirmekti. Onun davası diniydi; ülkesinin, milletinin bütün çocuklarının istikbaliydi. İnanç ve imanından almış olduğu büyük güç ve sorumluluk duygusuyla milletine ‘rehber, önder, lider’ olmaktı.
~Mevlüt YILMAZ hocam; bağlı olduğu inanç ve değerleriyle, eğitim ve öğretime verdiği önemle, yetiştirdiği ve yurt içi ve yurtdışında okumak için yönlendirdiği elinden tuttuğu insanlarla, yöremiz için ümit kapısı olmuş bir rol-modeldir. Aldığı ve vermeye çalıştığı eğitimin özellikleri bakımından, şahsiyetinin çizgileri bakımından bir ekoldür ve örnektir, yetiştirdiği insanlar bakımından rol-modeldir, abidir, dosttur; kimsesizlerin kimsesi, yol göstericisidir. İleriyi ve geleceği gören mütefekkir bir insandır.
~Bölgenin fakir fukara çocuklarının eğitimine kadim değerler üzerinde yükselen rahlesinde başlamış; Dikenlerin içinde güller yetiştirmek için asil milletin geçmişine uygun, ancak zamanın ruhuna direnerek, eğitim hamlelerini başlatarak yeni bir iklim ve akım başlamasına ön ayak olmuştur.
~1969 yılında köyünde açtığı Kuran Kursunda bölgeden yaklaşık 5000 gencin okumasına, aydınlık yarınlar için büyükşehirlere gitmelerine ön ayak olmuştur. Bunların 2500 tanesi kamuda (doktor, hâkim, savcı, mühendis, imam, memur, müezzin, öğretim üyesi, müdür, öğretmen, hizmetli… vb.) görevlere gelerek bölgemizin aydınlık bir geleceğinin olmasına vesile olmuştur.
~ Dokunduğu ve hayatlarını kurtardığı insan sayısı on binleri geçmiştir.Bunu yaparken modern eğitim ve değerlerinden uzaklaşmamış bölge çocuklarının olağanüstü iyi yetişmesi için can siperâne tüm varlığı ile mücadele etmekle kalmamış; sokaktan, memleketinden, gerçeklerden ve hayattan kopmamıştır.
~Bu gün hâlâ insanların ona olan hürmetinde bile esrarlı bir hâl vardır; onun insanlara yaklaşımındaki derin anlamları bize öğretir.
Rahmetli Mevlüt YILMAZ hocamızdan çok şey öğrendik, evet ama öğreneceğimiz de çok şey var. Zorluklardan yılmamayı, ümitsizliğe kapılmamayı, milletin ve memleketin gelişip kalkınmasında eğitimin nasıl hayati bir öneme sahip olduğunu ondan öğrendik. Milletinin zor günlerinde kıt kanaat geçindiği bir dönemde bir mütefekkir nerede durur, nasıl durur, neler yapabilir, bunları hep ondan öğrendik.
~Yaptığı hizmetlerle kendi inancından ve düşüncesinden olmayan insanlarda bile derin hayranlık uyandırması, el vermesi, yardımcı olması, düşüncesi, yaşamı tıpkı kendisi gibi bizdendir, bize aittir; medeniyetimizin ve yöremizin kodlarını içermektedir. Bugün daha iyi anlaşılmaktadır ki Mevlüt YILMAZ hocanın gayretleri, mücahedesi ve mücadelesi boşa gitmemiştir.
~Mevlüt YILMAZ’ın Balıkesir’imizin her ilçesinde, Sındırgı’mızın her mahallesinde, her sokağında, özellikle dere boyu kırsalındaki köyün her evinde hizmeti ve emeği vardır. Bölgenin kimi köylerine elektrik, su, yol gibi altyapı ve ulaşım imkânlarının gelmesine vesile olmuştur. Kendisi bir değerdir; bütün bu özellikleri sebebiyle daha fazla yâd edilmeyi, hatırlanmayı ve rahmetle anılmayı fazlasıyla hak etmektedir.Bu noktada biz düşen rahmetli Mevlüt YILMAZ hocamızı unutmamak ve geçmiďine saygılı, sevgili, vefalı olmaktır
~Mevlüt YILMAZ dostluğu, kalbi ve yüreği ile bir dava adamı ve bir gönül adamıydı. Umut veren, cesaret veren bir neslin yetişmesine ve geleceklerinin kurtulmasına vesile olan mücadele ve dava adamı olduğu gibi, o davayı taşıyabilecek güç ve kabiliyette biri olarak yeni bir devir ve yol açarak bölgenin ve insanlarının kalkınmasının, gelişmesinin önünü açmıştır.
Mevlüt YILMAZ son değil, başlangıç adamıdır. Dünden gelip yarın için yol gösteren hasbi bir duruş sergileyen değerdir.
Rahmet-i Rahmana kavuşmasının 18. sene-yi devriyesi münasebetiyle ruhuna El Fatiha maasselam

HAYIRLI GÜNLER

Yahya ORUÇ (Düğüncüler/Sındırgı)
Ankara

Yazar: Yahya Oruç

Balıkesir ili Sındırgı İlçesi Düğüncüler Mahallesi doğumlu yazar, memleket üzerine yazıları okurlarıyla buluşacaktır. Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı’da Yaşam Üzerine – 1

Sındırgı, yaşama enerjisinin ve sevincinin yeşermesi için uygun bir topraktır. Bu şirin ilçe, doğasıyla ve …