Anasayfa / Kültür ve Sanat / Sındırgı Yağcıbedir El Dokuma Halıları Cepa’da

Sındırgı Yağcıbedir El Dokuma Halıları Cepa’da

Balıkesir’in Yağcıbedir halıları, Ankara’da sergileniyor. Adını Balıkesir’in, Sındırgı ilçesindeki Yağcıbedir yörüklerinden alan Yağcıbedir halıları CEPA Alışveriş Merkezi’nde halı severleri bekliyor.
CEPA Alışveriş Merkezi’nde sergilenen Balıkesir’in ünlü Yağcıbedir Halıları büyük ilgi görüyor.

Tarihi, Türklerin İslamiyeti kabul etmesinin öncesine kadar uzanan ve halen orijinaline bağlı kalınarak dokunan Yağcıbedir Halıları, Ankara’da sergilenmeye başladı. Cepa Alışveriş Merkezinde açılan sergide el dokuması Yağcıbedir halılarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Halı sergisini açan firma sahibi Fahrettin Şahan, “Burada gördüğümüz halı tamamen Balıkesir sındırgılı dokunan yörük aşiretinin, yörük köylerinin 3 bin yıllık dokumuş olduğu bugüne kadar yaşamını sürdürdüğü hiçbir deseninde ve motifinde değişikliğe uğramadan hale varlığını koruyan Yağcıbedir halısıdır. 4 ana renkten oluşan Yağlıbedir halısı lacivert, kırmızı, kahverengi ve beyaz hepsinin renklerinin onlar için bir anlamı vardır. Lacivert gökyüzü anlamında, beyazlıkta bir genç kızın temizliği anlamında. Baktığınızda bir halıya değil de genç kızın yazmış olduğu ilmek ilmek kelimelerle işlemiş olduğu bir mektuba bakıyorsunuz. Burada gösterdiğimiz kocabaş Türklerde gücü gösterir. Mihrap olan o insanların yaşantılarında inançlarını sembolize eder. Anadan kızına öğrettiği desenler. Köyde hiçbir kızımız, hiçbir desene bakmadan bunu ezbere dokuya bilmekte. Yüzlerce motiften oluşan bu halıyı 7,8 yaşında annesinin yanında başlayarak dokumayı gerçekleştirme” diye konuştu.
Şahan, el dokuma halıların bir iletişim aracı olduğunu belirterek, “Biz buradaki kültürümüzün daha da ilerlemesini, sahip çıkılmasını geçmişten geleceğe uzanan kültürün varlığını korumasını istiyoruz. Tüm insanlarımızın dokuduğu halıları Ankara’da böyle bir yerde tüm sevenlerin, halıları görmesini istiyoruz. 31 Mart’a kadar sergimiz açık tüm ilgi duyan Ankaralıları halı sergimize davet ediyoruz” dedi.
Satışlardan memnun olduğunu kaydeden Şahan, “İnsanlarımız daha uygun alma fırsatından dolayı biraz daha zorlanıyoruz. Elimizden geldiği kadar en makul şekilde vermeye çalışıyoruz. Yağcıbedir halıları metrekaresi 300-400 TL arasında değişiyor. Bunlarda evin ve köyün kalitesine göre fiyatlar artıyor. Boyamanın özelliği, dokuma kalitesi hepsi önemli. Yağcıbedir parlayan bir halı en önemli özelliği bu, 150-200 sene bu halıyı kullanabilirsiniz. Sağlıklı bir halı tamamen yünden oluşuyor, dünya da tek dokunan yer Balıkesir Sındırgırdır. Bunların çok fason üretileni var ama biz gelin gerçeklerini görün Yağcıbedir halılarla tanışın istiyoruz” şeklinde konuştu.
Şahan, “Türkiye’nin halısının isminin ön plana çıkmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Biz burada yaptığımızı bir iş olarak değil, bir sanat olarak görmekteyiz. Bu sanatında yıllarca sürmesini istiyoruz. Ama bunu sürdürebilmek içinde bizim tüm Türkiye’de ki Ankara’da ki tüm halı sevdalılarını bunları kullanmasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Yağcıbedir, halının sevdalısı, aşığı olduğunu vurgulayan Şahan, şunları ifade etti:
“İçindeki sevgi, kardeşlik, barış, ilmek ilmek işlenmiş bizde bunu anlatmak için yollara çıktık. Benim için halı büyük bir duygu, aşk önce halı insanımızın halısı, memleketimin halısı.”
Halıcılığa 3 kuşak önceden dededen kalma bir meslek olarak başladığını anlatan Şahan, “Bizim her yediğimiz bir yoğurtta halı tüyü vardı. Biz annemize halı tüyü yemeyiz dediğimiz zaman bu tezgah kalkmadığı sürece yoğurtta halı tüyüne devam dedi. Oturduğumuz evin içerisinin bir yanında halı tezgahı vardı. Biz halı tüyüyle büyüdük, halının tüyü ile kavrulduk, halı ile devam ediyoruz” diye konuştu.

Yazar: Süleyman Çetin

Sındırgı'da doğup büyümüş, Kendini geliştirmek ve memleketine daha iyi hizmet edebilmek için uzaklara, Balıkesir'den çook uzaklara, gurbete gitmiş Balıkesir sevdalısı bir Mühendis.. "Doyduğum yer değil, SEVDALI OLDUĞUM BALIKESİRDİR VATANIM" demiş ve almış kalemini başlamış yazmaya..

Dikkatini Çekebilir

SINDIRGI TOROS PİYASASI-4

Renault 12’yi Satmak Kolaydır. Araçların kilometre sayacı 99.999’u gösterdikten sonra sıfırlanır ve yeniden başlar. Alıcılar …