Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Sındırgı’nın Coğrafi Ve Sosyo-kültürel Sınırları

Sındırgı’nın Coğrafi Ve Sosyo-kültürel Sınırları

SINDIRGI NERESİDİR?

Coğrafi olarak Güney Marmara Bölgesinde ve İzmir Manisa’ya ulaşım imkânı ve yakınlığı dolayısıyla Ege Bölgesinde sayılabilecek bir ilçedir. Kaynağı bilinmemekle beraber Yurt Ansiklopedisinde Sındırgı Yöresinin Carsea olduğu dile getiriliyor. Hisaralanı Ilıcası mevkiinde Cenevizlilerden kalma olduğu tahmin edilen kubbeli bir hamamdan ve Ulaş tepesi yakınlarında tarihi, dört kapılı ve en büyük  kapının hazine dairesine açıldığı rivayet edilen kalıntılardan söz edilmektedir (Selçuk, 2006). Çılbırcı Köyü altında, Emendere Dikmeninde, Işıklar Köyü Sırtlarında, Mandıra Köyünde bulunan kalıntıların Misya Bölgesinde kalan Sındırgı çevresinin çok eski devirlerde de iskân olarak kullanıldığını gösterir. Nitekim Emendere Kaplıcasına Gevur Hamamı olarak bilinmesi de buna örnek olarak verilebilir. Simav Çayının oluşturduğu vadi, Sındırgı ovası, Sındırgı merkezinin çok önceleri yerleşim yeri olma ihtimalini zaten çok kuvvetlendiriyor.

Balıkesir’in ilçesi olan ve esasen Batı Anadolu köşesi olan Sındırgı’nın Tarihi, kültürü ve tabiatıyla anlatacağımız yayınlarımız devam edecektir.

Yazar: Mustafa Çetin

Mustafa Çetin, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 'Orman Yüksek Mühendisi' olarak çalışmaktadır. Ormancılığın SosyoEkonomisi ve kırsal kalkınmayla ilgilenmekte olup Doğa ve Sındırgı yazıları ile Sindirgida.com sitemize katkı sağlayacaktır. Kendisinin Sındırgı ve çevresini tanıtan anlatan "Bir İlçede Tarih, Kültür ve Tabiat; Sındırgı" kitabı mevcuttur.

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı Hakkında Sık Sorulanlar

Balıkesir Sındırgıda deniz var mı? Sındırgı, Balıkesir il merkezine yaklaşık 60 km (45dk – 1 …