Anasayfa / Gündem / Sındırgı’nın Hayaline Adım Adım

Sındırgı’nın Hayaline Adım Adım

İlçemizin 23 yıllık hayali adım adım sona eriyor.  Hisaralan Kaplıcaları bölgesinde ki sıcak suyun Sındırgı’ya getirilmesi için çalışmalar kaldığı yerden devam ediyor.   Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş ve Sındırgı Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Arif Uslu boru üretim sahasını kontrol etti.

23 Yıllık Özlem Eylül Ayında Sona Erecek

Üretim Sahasında kontrol eden Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş bir süre çalışanlarla sohbet etti. Sıcak suyun ilçeye getirilmesinin ilçe için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkanımız Yavaş; “ Daha önce görev yaptığım dönemde Sındırgının 23 yıllık sıcak su hayalini bitirmek için çalışma başlatmıştık. Hisaralan Kaplıcaları Bölgesinde yıllardır boşa akan sıcak suyu ilçeye getirilmesi için proje hazırlanmış ve ilçeye getirecek yüklenici firma ile 06.05.2008 yılında protokol imzalandı. 2009 yılında ara verilen çalışmalar seçimlere kısa bir süre kala bizim hazırlattığımız proje kapsamında yeniden başladı. Ancak çalışmalar peyder pey devam ediyordu. Göreve gelir gelmez ilk işimiz yüklenici firma ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda sıcak su çalışmalarının hızlanması için mutabakat sağladık. Ve bunun sonucunda yeni kaynak ekipleri geldi. İki buçuk ay gibi kısa bir sürede 6 km boru döşendi ve kaynaklandı. 23 Yıllık sıcak su özlemini nasip olursa Eylül ayında bitireceğiz. Yüklenici firma tarafından bize  Haziran sonu, Temmuz Ayı başında ilçe merkezinde kazı çalışmaları başlayacağı ifade edildi. Toplantıda belirlediğimiz program doğrultusunda boru üretimi devam ediyor. Sıcak su ilçemize gelmesiyle seracılık alanında gelişmeler olacaktır. Aynı zamanda vatandaşlarımız, evlerinde daha ucuz ve daha temiz bir ortamda ısınma imkânına sahip olacaklar” dedi.

Çalışmalar Daha da Hızlanacak

Boru üretim çalışmalarının hızlandığına dikkat çeken Sındırgı Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Arif Uslu ise ; “ Hisaralan Kaplıcaları bölgesinde ki sıcak suyu ilçeye getirmek için boru üretimi devam ediyor. Toplam 16 km boru döşenerek kaynak yapıldı.  Şuan Üç kaynak ekibi sahada çalışıyor ve önümüzdeki günler ilave ekipler katılarak çalışmalar daha da hızlanacak.  Bir yandan boru döşeniyor diğer yandan kaynak yapılıyor. Çaygören Barajı kapaklarına yaklaşık 2 kilometre kaldı. Aynı zamanda daha önce döşenen ve kaynağı yapılan boruların NDT kontrolleri yapıldı. Kontrolleri yapılan boruların kapatma işlemleri başladı. Diğer yandan sıcak su ilçeye geldiğinde ısıtılması gereken bölge netleşti. Proje güzergâhında zemin etüt çalışmaları devam ediyor. Bu bölgeler önümüzdeki günlerde Sındırgı halkına duyurulacak ve abone olmak isteyenler olabilecekler” dedi.

Sındırgı'nın Hayaline Adım Adım (1)
Sındırgı'nın Hayaline Adım Adım (2)

Yazar: Tolga Yavaş

Genç Kalemim

Dikkatini Çekebilir

BELEDİYE VE MUHTARLIĞI KAZANANLARA VE KAYBEDENLERE

Teşekkür ve Etkili Bir Başlangıç: Seçimi kazandığınız için tebrikler! İlk adım olarak, destekçilerinize ve seçmenlere …

Bir yorum

  1. Süleyman Çetin

    Yani eskilerin suçunu yenilere yüklemek yanlış olur fakat çoktan yapılması gereken geç kalınmış bir proje Sındırgı için bence.. hal böyleyken tabi ki bitmesini kesinlikle çok isteriz.. İlçemize büyük faydası olacaktır.