Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Değerlerimiz / Sındırgı Atatürk, Makbule Efe ve İbrahim Ethem Akıncı Heykeli

Sındırgı Atatürk, Makbule Efe ve İbrahim Ethem Akıncı Heykeli

Sındırgı Cumhuriyet Meydanı yenilendi ve Sındırgı yeni bir çehreye kavuştu. Birçok eleştiriye maruz kalsa da yapılan yapıldı iktidar sahiplerince. En çok eleştiriye de şüphesiz ki Atatürk heykelinin yerine konulan kabartma 3 insan figürü heykeli maruz kaldı. 50.000 TL ye mal olduğu söylenen kabartma heykel bir hafta kadar açık kaldıktan sonra 2 aydır bir örtüyle kapalı halde duruyor. Meydanda Atatürk, Makbule Efe ve İbrahim Ethem Akıncı heykeli konulacak denildiği zaman hemen Bilge Nesiller olarak bir tasarım yaptık, ancak bizim tasarım yapılandan çok farklıydı. Çünkü meydan projesinin modelini görünce daha farklı düşünmüştük İşte o tasarımımız.

Bilge Nesil Tasarımcısı Süleyman ÇETİN tarafından tasarlanan bu model de Atatürk makbule efe ve İbrahim Ethem Akıncı yer alıyor alt kısımda ise kabartma Kuruluş savaşı sahnesi yer alıyor.

Atatürk’ün kucağında çocuk ve çocuğun elinde zeytin dalı var. Atatürk sivil kıyafetli, Makbule Efe ve İbrahim Ethem Akıncı Asker Ve elleri Silahlı. Yanlarda istiklal marşı ve gençliğe hitabe yer alıyor.

Anlam olarak da Başkomutanımız sivil kucağında çocuk ve zeytin dalı, ileriyi işaret ediyor. Yani çağdaş ve barışçıl, yeşile – hayata pozitif anlamı taşıyor. Yanlarında ise kurtuluş kahramanlarımız asker kıyafetli, elleri tetikte, savaşa hazır. Alt kısımda ise Kurtuluş savaşında mücadele eden Anadolu insanı kadınıyla, ihtiyarıyla cephelere mermi taşıyor.

İsmini kahramanlığıyla ve düşmanı sindirmesiyle alan SINDIRGI bu tarz bir anlamı olan bir anıtı hak ediyor diye düşünüyoruz.

NOT: Böyle bir heykel yoktur.

Yazar: Tolga Yavaş

Genç Kalemim

Dikkatini Çekebilir

BELEDİYE VE MUHTARLIĞI KAZANANLARA VE KAYBEDENLERE

Teşekkür ve Etkili Bir Başlangıç: Seçimi kazandığınız için tebrikler! İlk adım olarak, destekçilerinize ve seçmenlere …

Bir yorum

  1. elinize sağlık