Anasayfa / Gündem / Sındırgı Cumhuriyet Meydanı Düzenlemeleri

Sındırgı Cumhuriyet Meydanı Düzenlemeleri

Cumhuriyet Döneminde meydanda bilinen ilk düzenleme 1933 yılında Cumhuriyet’in 10. kuruluş yılı münasebetiyle meydanın ortasına yapılan Atatürk büstü ile olmuştur.

Cumhuriyet meydanındaki ikinci düzenleme 1953-1954 yıllarında dönemin Belediye Başkanı Şükrü Çavdaroğlu döneminde yapılmıştır. Meydanda bulunan eski yonca binası ve önündeki ağaçlık alanın üzerine yeni bir belediye binası inşa edilmiştir. Atatürk büstünün yeri iki kere değiştirilmiştir. Atatürk büstü ilk önce belediye binasının Kültür caddesi tarafına,. daha sonra da Kültür caddesinin açılmasıyla beldiye binasının ön tarafına alınmıştır. Bu dönemde meydanın Yağ Pazarına giden tarafında ve kültür caddesinin batı tarafında büyük çınar ağaçları vardır.

Cumhuriyet meydanındaki üçüncü düzenleme Belediye Başkanı Nevzat Savaşın birinci döneminde 1963’ten sonra yapılmıştır. Düzenleme ile meydan ve çevresindeki yollara taş döşenmiştir. Bu tarihten sonra 1987 yılına kadar meydanda başka bir düzenleme yapılmamıştır. Bu dönemde döşenen taşlar bugün Çaygören Barajı havzasında kalan taş ocağında kesilerek hayvan arabaları ile taşınmıştır.

Meydandaki dördüncü düzenleme 1987 yılında dönemin Belediye Başkanı Dr. Ahmet Demir döneminde yapılmıştır. Bu düzenleme ile meydan 1953 yılından önceki yeşil örtüye bir nebzede olsa yeniden kavuşmuştur. Meydan bu düzenleme ile ilk defa Atatürk heykeline kavuşmuştur.

Meydandaki beşinci düzenleme 2000 yılında dönemin Belediye Başkanı Fikret Çiğdem tarfından yapılmıştır. Kara Yolları Genel Müdürlüğü’nün meydan kavşağının yeniden düzenlenmesini talep etmesi sonucu döner bir kavşak yapılabilmesi için meydan daraltılmıştır. Bu düzenleme esnasında meydanın ortasında bulunan havuz da kaldırımıştır. Düzenleme sonunda Sındırgı ilk defa bir döner kavşağa kavuşmuştur.

Meydandaki altıncı düzenleme 2016 yılında dönemin Belediye Başkanı Ekrem Yavaş tarafından yaptırılmıştır. Meydan düzenlemesi kapsamında:
1. Yeni belediye binası inşa edildi.
2. Var olan meydan alanına bir yeraltı otoparkı yapıldı
3. Meydan park yeniden düzenlendi
4. Belediye binasının karşısındaki dükkanlar yıkılarak (2018) yerine açık otopark alanı ve bir kavşak yapıldı.
5. Meydanda ilk önce Atatürk, Milli Mücadele kahramanları ve Sındırgı konulu rölyef daha sonra da atlı Atatürk heykeli yerini almıştır.
6. Minyatür bir saat kulesi yerleştirilmiştir. (Kavşak tarafına)

Herakleitos’un dediğ gibi “Evrende değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.”Kaynak Kisiler
1. Erol KARAGÜR
2. İsmail ACAR
3. Dr. Ahmet DEMİR

Fotoğraf Kaynağı
1. Foto Bayram arşivi
2. Sezen Kadıoğlu arşivi
3. Sındırgıda Nostalji arşivi
4. Sındırgı Nostalji arşivi
5. Sındırgı Belediyesi arşivi

Yazar: Halil Ibrahim Albayrak

"Zamana Düşülen Dipnotlar Sındırgı" isimli çalışmalarımızın daha fazla kitleye ulaşması için, Sındırgı'nın Dijital Hafızası Sindirgida.com'da okurlarıyla buluşacaktır. Takipte Kalın.

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …