Anasayfa / Kültür ve Sanat / Sındırgı’da Kayıp köy; Malka

Sındırgı’da Kayıp köy; Malka

Birçok araştırma sonucu Ege’de meydana gelen Yunan, Roma, daha sonraki ara dönemler, Selçuklu ve Osmanlı dan sonra günümüze gelen birçok köy, kasaba, şehir kurduğu tespit edilmiştir.

Sındırgı ilçemizde birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Gerek göç ler dönemi gerek savaşlar dönemi gerekse de baraj kurulumunda bazı köyler yok olmuş yeri taşınmış veya ismi değiştirilmiştir. Sındırgı sempozyumu’nda sunulan bir araştırma bulgularında dikkatimizi çeken bir köy neresi olduğu ile ilgili hangi köy civarında olduğu ile ilgili kanaatimiz olmayan bir köy olan Malka.

Bu gizemli köyün bir değirmeni ve taşı, bir dibek taşı, mezarlığı, köy meydanındaki çınarı, musalla taşı hala vardır. Acaba şu an nerede? Kayıp köy Malta hakkında ufak bir çalışma yapmak için tarihi kayıtlara orman haritalarına ve arşivi incelemekte fayda var.

Ne dersiniz Belki Malka sizin köyünüzdeki bir gizemli köy olabilir.

Sındırgı ilçesinde isim değişikliğine uğrayan ve yok olan köyler listesidir. Yanız bu çalışmada eskiden köy olup şimdi mahalle(cadde) olan köylere yer verilmemiştir.

Yazar: Mustafa Çetin

Mustafa Çetin, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 'Orman Yüksek Mühendisi' olarak çalışmaktadır. Ormancılığın SosyoEkonomisi ve kırsal kalkınmayla ilgilenmekte olup Doğa ve Sındırgı yazıları ile Sindirgida.com sitemize katkı sağlayacaktır. Kendisinin Sındırgı ve çevresini tanıtan anlatan "Bir İlçede Tarih, Kültür ve Tabiat; Sındırgı" kitabı mevcuttur.

Dikkatini Çekebilir

Yörüklerde Duşak Kesme Geleneği

Yörüklerde “duşak kesme” töreniBebeklerin ilk adımlarını düz basacağına, hayat yolundaki adımlarını doğru atacağına ve her …