Anasayfa / Eğitim ve Bilişim / SINDIRGI’DA YAZILIM SEKTÖRÜ VE GENÇLERİN İLGİSİ

SINDIRGI’DA YAZILIM SEKTÖRÜ VE GENÇLERİN İLGİSİ

Bilge Nesiller olarak yeni bir projeyi başlatmadan önce bir yazı kaleme almaya karar verdik. Genç arkadaşlarımızın bu konuya neden ilgili olmaları gerektiği konusunda ve çalışmalarımız hakkında bilgi vereceğiz.

Bilişim Çağının Önemli Alanı; Yazılım

Yazılım sektörü son zamanlarda en çok gelişen sektörler arasındadır. Gerek bilgisayar yazılımlarının artması gerekse, internet programlarının her geçen gün daha da iyileştirilmesi bu alanda hızlı bir gelişim gösterilmesini sağlamak amacıyla ilçemizdeki gençlerin istekleri ve yazılım bilgilerini geliştirmek amacı ile Bilge Nesil Gençlik olarak neler yapılabilir diye düşündük.

Sındırgı’da genç kardeşlerimiz ile yapılacak ve onları katkı sağlayacak android ve küçük robotik devreler kodlamayı öğreterek çocukların algoritma kavramlarının ve düşünme hızının gelişmesini sağlamak istiyoruz. Yazılım dünyası çok hızlı büyümesi ve buna cevap verebilmek için bizim yapmamız gereken de bu ilköğretim ve lise çağındaki gençleri yazılım ve bileşim sektörünü anlatmak, bilinçlendirmek ve onlara sevdirmek.

Sındırgı Bilge Nesil Ekibi olarak çağımızın işi olan yazılım sektörünü gençlere aşılayarak onları geleceğin yazılımcısı yapmak hayalimiz. Düşünsenize milli işletim sistemimiz, milli güvenlik ve sunucu yazılımlarının üretiminde Sındırgı’dan da Gençlerimizin olduğunu. Benim gibi nice Bilgisayar Programcılığı yada mühendisliği okuyan kişilerin hayalleri bunlardır. Bunların olabilmesi için yazılım ve bilişim dünyasına meraklı kişilerin önemi bilinmelidir. Gelişimin en önemli ihtiyacı merak etme duygusudur. Ülkemizde artık yazılımcıların önemli yere sahip olduğu artık kesinleşmiştir. Ürettiğimiz işletim sistemleri veya savunma sanayi yazılımları geleceği açık olan sektör haline gelmiştir.

Son yılların yazılım devi haline gelen Hindistan 1980’lerden beri çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu başarı rakamlarda da kendini gösteriyor. Örneğin son 5 yılda Hindistan’da Bilişim endüstrisi neredeyse 6 kat büyüdü. Bilişim endüstrisinin 1995 yılında toplam büyüklüğü 2 milyar dolar civarında iken, 2001 yılı sonunda 12 milyar doları geçti. Yazılım ihracatı ise 1996’da 734 milyon dolardı. 2001 yılı sonunda ise 6 milyar 200 milyon dolara ulaştı. Hindistan’ın yazılımdaki başarısında ilginç bir nokta dikkat çekiyor. Toplam 102 ülkeye yazılım ihracatı yapan Hindistan “Altı OECD ülkesi, dünyadaki yazılım pazarının yüzde 71’ini oluşturuyor.

Geleceği Kodlayan İnsanlar

Sındırgı gibi kalkınma seviyesi düşük ilçelerde yazılımcılar mezun olduktan sonra ümitsizlik içen düşüyorlar, bu ümitsizlik ‘acaba iş bulabilir miyim’ kaygısıdır. Dükkan mı açsam iyi olur gibi düşünüyorlar, küçük ilçede yapılabilecek bir şey olmayınca başka diyarlara yada başka mesleklere yöneliyorlar. Bazen yazılımcıdan bilgisayar donanımının kurulumu, format atılması, tamir-bakım servisi.. gibi ihtiyaçlar sorulabiliyor. Halbuki yazılımcılar format atan değil geleceği kodlayan insanlardır. Bilinçlenmek, yazılımda gençleri ve kurumları bilgilendirmek amacıyla ilçemizde kaymakamlık, belediye ile kodlama dersleri vermek isteriz. Onlarında birer yazılımcı olması kendi uygulamasını yapması ve kendi sosyal medyalarımızı oluşturmayı hedefleyebiliriz. İstekli ve birazda sabırlı olursak kodlamayı öğrenebiliriz.

Biz Bilge Nesil Derneği olarak ilçemizdeki özellikle Sındırgı MYO ve METEM lisesinin elektrik, bilgisayar, elektronik ve diğer bölümdeki öğrencilere kodlama dersleri vererek çağımızın mesleği olan yazılım sektörünün öğrenilmesini hedefliyoruz. Kurslarımızı gönüllü ekibimiz tarafından verilecek ve son gün planlanan uygulama sınavı ile başarılı olan arkadaşlara küçük ödüller ve katılım sertifikası verilmesini hedefliyoruz.

Bilge Nesil olarak  “Kodluyoruz Geleceği Planlıyoruz Projesi” ile gençlerimizin projemize destek olmalarını bekliyoruz.  Mustafa ÇEKMEZ

Yazar: Mustafa Çekmez

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı Hakkında Sık Sorulanlar

Balıkesir Sındırgıda deniz var mı? Sındırgı, Balıkesir il merkezine yaklaşık 60 km (45dk – 1 …