Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Sındırgının Değerleri – Sındırgı’nın Toplu Konutları

Sındırgının Değerleri – Sındırgı’nın Toplu Konutları

Beş Evler
Sındırgı’nın varlıklı kişilerinden Mustafa Edremitlioğlu 1950’li yılların başlarında Acemler Caddesi üzerinde şehrin dışında, o gün için ıssız bir arsaya kendi ailesi için Dubleks bir daire inşa etmiştir. Edremitlioğlu daha sonra evinin çevresindeki ıssızlığı ortadan kaldırabilmek için aynı ada içine dört konuttan oluşan Sındırgı’nın ilk toplu konut projesini hayata geçirmiştir. Beş Evler olarak bilinen bu toplu konutlar, bahçeli tek katlı (2+1) olarak inşa edilmişlerdir.

Edremitlioğlu bu projesiyle “Ev alma, komşu al.” atasözüne de farklı bir bakış açısı getirmiş ve “Komşun yoksa toplu konut inşa et.” şekline dönüştürmüştür.

İnşaat devam ederken Mustafa Edremitlioğlu hastalanır ve bir daha ayağa kalkamaz. Hastalığı onu bilinen sona yaklaştırırken arkasında bıraktığı son eseri olan binaları görmek istermiştir. İki çocuğunun yardımıyla evinin balkonuna çıkar ve son kez inşaat alanına bakar. Bu olaydan kısa bir süre sonra da Edremitlioğlu vefat eder.

Sındırgı’da Mustafa Edremitlioğlu’nun o gün için büyük, bugün için küçük olan Beş Evler projesiyle başlayan toplu konut hikayesi bugün TOKİ’nin tek seferde 676 konut ürettiği toplu konut hamlesine dönüşmüştür.

Sındırgı’da Cumhuriyet döneminde üretilen bazı toplu konut projelerinden örnekler;
Orman Lojmanları
– DSI Lojmanları
– Belediye Lojmanları
– Maliye Lojmanları
– Polis Lojmanları
– Koruköy evleri
– Öğretmen Evleri
– Konak Evleri
– Şerif Ekici Evleri
– Gezgin Evleri
– Dolar Evleri
– 32 Evler
– 1. TOKi
– Orem Evleri
– Haskaya Evleri
– Azka Evleri
– 2. TOKİ.

Kaynak :
1. Sevim Özkal (1937)
2. Şükür Kaya Çakmak (1936)
3. İsmail Acar(1932)

Yazar: Halil Ibrahim Albayrak

"Zamana Düşülen Dipnotlar Sındırgı" isimli çalışmalarımızın daha fazla kitleye ulaşması için, Sındırgı'nın Dijital Hafızası Sindirgida.com'da okurlarıyla buluşacaktır. Takipte Kalın.

Dikkatini Çekebilir

SINDIRGI TOROS PİYASASI-4

Renault 12’yi Satmak Kolaydır. Araçların kilometre sayacı 99.999’u gösterdikten sonra sıfırlanır ve yeniden başlar. Alıcılar …