Anasayfa / Turizm / Sındırgı’da Turizm Haftası

Sındırgı’da Turizm Haftası

Sındırgı’nın kalkınma sektörlerinden biri olan turizm, Türkiye’de her yıl nisan ayının üçüncü haftası kutlanır. 1976’dan beri kutlanmakta olan bu haftada amaç, ülkedeki turizm bilincini geliştirmek, iç ve dış turizmi canlandırmak ve yabancı ziyaretçileri ülkeye gerçekleştirecekleri turizm hareketlerine teşvik etmek.
Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, turizm ve kültür değerlerini tanıtmak ve turizmi geliştirmek amacıyla, her yıl 15-22 nisan tarihleri arasında kutlanan “turizm haftası” bu yıl 34.kez kutlanacaktır.

Turizm bir ülkenin milli değerlerinden biridir. Bacasız sanayi olarak adlandırılır ve ülke ekonomisi için büyük önem taşır. Ülke dışından veya ülke içinden insan gruplarının tarihi, sosyal, kültürel ve doğal açıdan önem taşıyan bir bölgeye yaptıkları geziye ve bu geziden ortaya çıkan potansiyele genel olarak turizm denir. Yurt dışından gelenler dış turizm, yurt içinden gelenler ise iç turizmi oluşturur.

Bilge Nesiller olarak Sındırgı’nın ilk turizm derneğini kurduk ve Sındırgı turizm sahnesinde projesi kapsamında birçok araştırma ve uluslararası tanıtım faaliyetleri yaptık.

Sındırgı Kalkınma Platformu sekreterliği olarak Sındırgı’nın kalkınma hedeflerinden biri olan turizmi ön plana çıkaran girişimlerde bulunduk.
Bu kapsamda ayrıca turizm danışma ofisi olarak kullandığımız atölyemizde, turizm rotaları, eko-turizm projeleri, kültür araştırmaları ürettik, ilçemize gelen misafirlerimize bilgilendirmeler yaptık. Tanıtım ofisimiz programlara devam etmektedir.

Turizm Sındırgı’nın en gözde kalkınma yollarından biri ama tek başına yeterli değildir. Tarım, turizm, termal olarak 3 başlıkta toplamak lazım. Tarımla birlikte hayvancılığı, tarımsal sanayiyi geliştirmek lazımdır.

Sındırgı ovası, Gölcük, Yüreğil, Yaylabayır gibi tarımda gözde yerlerimiz var. Yağcıbedir gibi kültürel turizm öğesi varken Sındırgı’nın turizmde yapabileceği çok proje vardır.
Sındırgı Turizm Sahnesinde projesi devam etmektedir. Turizm tanıtım ofisimizin resmi açılışı da pek yakında yapılacaktır.

Yazar: Bilge Nesil Enstitüsü

Balıkesir merkezli kurulan ‘Bilge Nesil Enstitüsü’ özellikle Balıkesir ve çevresinde başta olmak üzere çeşitli çalışmalar ve projeler yapmak vazifesi ile kültürel ve tarihi değerleri gözeterek, akılcı, dinamik, itibarlı, etik değerlere bağlı, güçlü ve dinamik bir Sivil Toplum Kuruluşu ufkuyla hareket eder. Sındırgı Araştırmaları için Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı Kınık Tarihi Su Değirmeni

Bugün sadece sındırgı Kınık Köyünde bulunan su değirmeni işlevselliğini sürdürmektedir. Bugün halen yöre insanının buğday …