Anasayfa / Gündem / Ulus Dağı Sizi Çağırıyor!

Ulus Dağı Sizi Çağırıyor!

Ulus Dağı.. Çok bilindik bir zirve değil burası. Daha keşfedilmemiş birçok sırrı mevcut buranın. Oysa 1769 metrelik zirvesiyle bölgenin 2. zirvesi. Tabi 1.’nin yanında 2.ye ne hacet dememek lazım çünkü birçok doğal güzelliklere ev sahibi bu alan. Endemik bitkileriyle, karakeçili yörüklerinin mera olarak kullandığı otlaklarıyla, kış aylarında doyulmaz kar manzaraları ile, offroad ve trekking tutkunları için keşfedilmeye aç gizemli güzergahlarıyla herkesi kuçaklayan bir dağ bu Ulus Dağı..

Çıplak gözle havanın açık olduğu günlerde Uludağ görülebiliyor. Bunu fotoğraflayıp yayınlayan profesyonel fotoğrafçı olmadı şimdilik. Diyorum ya gizemli ama keşfedilmeye aç bir coğrafyadan söz ediyoruz.

Söz gelmişken sadece insanlara uzak, her yere her şeye uzak bir yerden bahsetmiyoruz. Eteklerinde birçok Sındırgı – Bigadiç köylerini besliyor Ulus. Geceleri, parıldayan boncuk gibi Ulusun eteklerinde pırıl pırıllar. Muhteşem bir ortamda Hisaralan jeotermal kaynakları tüm doğallığıyla, Kıranköy’ün hububat saklama ambarları günümüz buzdolaplarına ve 2 asırlık tarihe direnircesine, 31 adet endemik bitkinin (detaylı makale) yer aldığı tescilli yürüyüş yolları ile kış mevsiminde 3 metreyi bulunan doyumsuz kar manzaraları ile doğa tutkunları tarafından keşfedilmeyi bekliyor adeta..


Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, doğru, tarafsız ve güncel haberler ile toplumu bilgilendiren, eğitici ve öğretici içerikli yayınlar geliştirerek halkımızı bilinçlendirmeyi vizyon edinmiş gazetecilerimizi misafir ettik.. Kış turizmi için de Bismillah dedik.. Sındırgı Belediyesi ve Yeryüzü Melekleri Derneği’nin birlikte yürüteceği “Ulus Jeoturizm Sahnesinde” proje hazırlıklarımız da başladı, bölgeyi ve bölge halkını güzel günler bekliyor..

Dünyada ender olarak bulunan Türkiye’de ise başka örneği olmayan traverten kuleleri. 5 m yüksekliğe ulaşan bu kulelerden bölgede 60 kadar bulunmakta, bunlardan sadece birkaçı hala aktif ve canlı.

Yazar: Süleyman Çetin

Sındırgı'da doğup büyümüş, Kendini geliştirmek ve memleketine daha iyi hizmet edebilmek için uzaklara, Balıkesir'den çook uzaklara, gurbete gitmiş Balıkesir sevdalısı bir Mühendis.. "Doyduğum yer değil, SEVDALI OLDUĞUM BALIKESİRDİR VATANIM" demiş ve almış kalemini başlamış yazmaya..

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …