Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Değerlerimiz / Yöresel Sözlük Projesinin Amacı

Yöresel Sözlük Projesinin Amacı

Kelimelerle Sındırgı
Kuzey Ege ve Güney Marmara Yöresinde Halk Dilinde Kullanılan Kelimeler ve Anlamları

PROJENİN AMAÇLARI

  1. Yöresel kelimelerin tespit edilerek, günümüzdeki anlamlarıyla birlikte bir arşiv çalışması haline getirilmesi.
  2. Araştırma süresince, tespit edilen kelimeleri internet sitemizde paylaşarak, hemşerilerimize sunmak ve onların da bu kelimelerle ilgili görüşlerini alabilmek
  3. 2 – 3 yıl içerisinde en azından 1000 kelimelik bir sözlük çalışması hazırlayarak projenin sağlıklı bir şekilde devamını sağlayabilmek.
  4. Sözlükte yer alacak kelimelerin tespitinde kırsaldaki büyüklerimizin görüşlerinin yanında, konuyla ilgili akademik yayınlardan da tespitler yapabilmek.

İÇERİK
Yöresel Sözlük Projesinde tüm içerik yöresel kelimelerimiz ve bunların günümüzdeki anlamlarının bir arada bulunduğu bir arşiv çalışmasıdır. Bu çalışmada özellikle unutulmakta olan, artık pek kullanılmayan kelimelerin tespit edilip sözlüğe eklenebilmesi, projenin temel hedeflerinden biridir. Böylece içerik olarak da proje geçek amacına ulaşmış olacaktır. Ancak kelimeler seçilirken özellikle Balıkesir, Sındırgı ilçesi ve çevresindeki yöresel ağızlar ile kültürümüzü yansıtan kelimeler, proje içeriğinin temel malzemeleri olacaktır.

Kelimeleri seçerken kırsaldaki büyüklerimizin yanında akademik yayınlardan da istifade edilerek, yapılacak olan çalışmanın akademik anlamda kalitesini arttırabilmek amaçlanmaktadır.

PROJENİN SÜRECİ
Yöresel Sözlük projesiyle ilgili çalışmaları 2014 yılı haziran ayında başlamış olup bu süre içerisinde en azından 1000 kelimelik bir sözlüğün hazırlanabilmesi amaçlanmıştır.

Bu süreçte tespit edilen kelimelerin anlamlarıyla birlikte bu platformda yayınlanıp hemşerilerimize sunulması hedeflenmektedir.

Projenin süreciyle ilgili diğer detaylar, projenin ilerleyen aşamalarında duyurulacaktır.

PROJE HAKKINDA
Sındırgı’da çok sık kullanılan yöresel kelimelerin tespit edilebilmesi ve bunların bir arşiv çalışması haline getirilebilmesi ve bunun hemşerilerimizin istifadesine sunularak gelecek nesillere aktarılabilmesi düşüncesi, bu projeyi ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında tüm bu çalışmaların, hemşerilerimiz tarafından yapılması ise projenin amaçlarının ötesinde bir paylaşım ortamı sağlaması bakımından, projeye ayrı bir değer katmaktadır.

PROJE EKİBİNE KATILIN
Yöresel Sözlük Projesine katkıda bulunmak isteyen tüm hemşerilerimiz; İLETİŞİM kısmından veya Sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmak istedikleri bilgileri gönderebilirler.

Bunun yanında aile büyüklerinize de bu konudan bahsederek onların paylaşımda bulunmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu projeye katkılarıyla, paylaşımlarıyla katkıda bulunan ve bulunacak olan tüm hemşerilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

facebook :  https://www.facebook.com/Sindirgida/

twitter : https://twitter.com/sindirgida/

instagram : https://www.instagram.com/SindirgidaYasam/

Yöresel Sözlüğümüz

Yazar: Bilge Nesil Enstitüsü

Balıkesir merkezli kurulan ‘Bilge Nesil Enstitüsü’ özellikle Balıkesir ve çevresinde başta olmak üzere çeşitli çalışmalar ve projeler yapmak vazifesi ile kültürel ve tarihi değerleri gözeterek, akılcı, dinamik, itibarlı, etik değerlere bağlı, güçlü ve dinamik bir Sivil Toplum Kuruluşu ufkuyla hareket eder. Sındırgı Araştırmaları için Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

TOROS DİYARI DOĞAL ŞEHİR SINDIRGI – 3

Renault 12 için “Dağ Keçisi” lakabı boşuna değilmiş. Özellikle kötü yollar, hatta insanların sadece yol …