Anasayfa / Kültür ve Sanat / Avustralya’dan Balıkesir’e Dev Yatırım!

Avustralya’dan Balıkesir’e Dev Yatırım!

Bilge Nesillerden yeni bir proje başarısı daha. ”Üreten Kadın, Kazanan Sındırgı” projesiyle Avustralya Büyük Elçiliği’nin desteklediği proje yakın zamanda ilçemizde başlayacak. Bilge Nesiller Enstitüsü tarafından koordine edilecek proje ilçemize Turizm, sanat ve istihdam yatırımı olarak yeni bir soluk getirecek. Bu proje içeriğiyle, etki bakımından ve bölgemizin kalkınma hedefleri açısından Avustralya’dan Balıkesir’e dev yatırım olarak Sındırgı Tarihine geçecek bir girişimdir.

‘ÜRETEN KADIN, KAZANAN SINDIRGI ” PROJESİ BAŞLIYOR.
Balıkesir’in Sındırgı İlçesinde ikamet eden kadınlar, hünerli elleriyle çamuru sanat eserine dönüştürecek. Çamurdan vazo, çaydanlık, küp, testi, kül tablası, çanak çömlek gibi ürünler yapacak kadınlar, hem bu hünerlerini geliştirip hem de aile bütçelerine katkı sağlayacak. Bilge Nesil Gençlik Bilişim Sanat ve Turizm Derneği Başkanı ve Proje koordinatörü Muhammet Asil ÇETİN yaptığı açıklamasında:

“Yıllardan süre gelen çamur sanatını Sındırgı’mızda bir çok usta yapıyordu, bardakhane caddesi bile bugün hala var. Ustalarımız yaşlandığı için bu mesleği 10-15 yıl önce bırakmışlar. Bir zamanlar bölgenin toprak kap ihtiyacının ve tuğlasının Sındırgı’dan karşılandığını anlatan ÇETİN, “Sındırgı’mız çok kadim, eski bir yerleşim yeridir. 3000 yıllık Yağcıbedir yörük kültürünün hakim olduğu yöremizde, kadınlarımızın üreticiliği ve el mahareti dokuduğu halılarla da tescillidir. Her ne kadar Sındırgı’mızda sanat olarak sadece Yağcıbedir Halısı ön plana çıkmış olsa dahi, bölgemizde kil, çanak, çömlek de önemli bir yere sahip. Eskiden evlerde toprak kaplar kullanılırdı. Bunların üretim merkezi ilçemizdeki Bardakhane caddesindeki atölyelerdi. Eskiden bu işin pazarlamasını yapan kervanlar gelip, buradan değiş tokuş usulüyle kapları alıp, başka yerlere götürüp pazarlamasını yapıyormuş. Biz şimdi yıllardan gelen bu geleneği bu projemiz ile yaşatacağız.”

“Desteğimizin artması ile uzun vade de bölgemiz Düvertepe de çıkan ve çini ile seramiğin hammaddesi olan kaolen madeni de işleyerek Sındırgı’mızda yep yeni bir sanat ve gelir alanı olabilecek, hem de turizm açısından müthiş bir değer olabilecek bir girişimi yapmak istiyoruz’’ diyen Muhammet Asil ÇETİN, projenin Avustralya Büyük elçiliği’nden destek alması da önemli bir başarıdır. Bu konuda Bilge Nesiller Enstitüsü ‘ne bu projeyi hayata geçirdikleri için teşekkür ediyorum . ” dedi.

Projemiz ses getirmiş ve haber olarak basında yer almıştır. Teşekkürler.

http://sindirgida.com/ureten-kadin-kazanan-sindirgi-projesi-basinda

Yazar: Bilge Seramik ve Sanat Atölyesi

Bilge Seramik ve Sanat: Dezavantajlı gruplar ile çalışıp sanatı ve zanaati bir arada yorumlayarak üretime teşvik edip istihdam sağlayan ve Toprak sanatının hikayesini yaşatan, doğal, sağlıklı gıda kabı ve sanatsal üretim felsefesini nesillere aktaran sosyal girişim projesi.

Dikkatini Çekebilir

SINDIRGI TOROS PİYASASI-4

Renault 12’yi Satmak Kolaydır. Araçların kilometre sayacı 99.999’u gösterdikten sonra sıfırlanır ve yeniden başlar. Alıcılar …