Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Değerlerimiz / “Çiçeklerle Hoş Geçin, Balı İncitme Gönül” Diyen Sındırgılı Bir Kadın

“Çiçeklerle Hoş Geçin, Balı İncitme Gönül” Diyen Sındırgılı Bir Kadın

İnsanoğlu var olduğundan bu yana yaşamını devam ettirmek için üretti. Doğada yaşamını sürdüren insan, sofrasında yemek yediği tabağı, su içtiği bardağı, üzerine giydiği kıyafeti önceleri kendisi üretti. Zaman içinde ihtiyaçları ve beklentileri değişti ve doğal yaşamdan koptu. İlk başta cazip gelen Şehir hayatı betonlaşma, mayasının toprak olması nedeniyle belki biz insanlara sıkıcı gelmeye başladı. Toprak ve doğada üretmenin önemini ve kıymetini sağlıklı yaşamak için unutmaması gerektiğini bir süre anladı.

Üretmenin hatta toprakta üretmenin ve para kazanmanın zorluğunu hepimiz az çok biliriz. Çevremizde sürekli bizlere ülkemizin tüketen bir toplum haline geldiğini,  bundan dolayı duyduğumuz kaygıları dinleriz. Sürekli bu konuda konuşsakta acaba kaç kişi bunun değişmesi için “bende bir şeyler yapayım!” diyebiliyoruz. Parmakla gösterilebilecek azlıkta olan bu insanlara engel değil toplum olarak katkı sağlamamız gerekli olduğunu düşünüyorum.

Gülseren Saç, Sındırgı ilçesinde evinin bahçesini değerlendirerek üretime hani bir söz var “karınca misali gibi” katkı sağlayan bir kadın. Üretime verdiği desteği ile örnek  gösterilebilecek bir kişi olan Gülseren saç bahçesinde saksı ve peyzaj ürünleri yetiştiriyor. Çocukluğundan bu yana ilgi  duyduğu çiçek yetiştiriciliğini kendisine meslek haline getirmiş. Bizde Sındırgı’da Yaşam sitesi olarak kendisini ziyaret ettik.  Her türlü renk tonunun hakim olduğu bahçesinde samimi bir ortamda yaptığımız sohbet sırasında bize bu işe nasıl başladığını anlattı. “Çocukluğumda başlayan çiçek sevgisi bende hiç kaybolmadı. Belli bir zaman sonra yetiştirdiğim çiçekleri satmam için çevremden öneriler almaya başladım. Önceleri sadece belirli ürünleri bulunduruyordum. Zaman içinde ürün çeşidim arttı. Bahçeme küçük bir sera yaptım. Seranın içinde yetiştirdiğim çiçekleri satmaya başladım. Sındırgı halkına sizlerin aracılığı ile teşekkür ederim. İnsanların ilgisi zamanla arttı.  üreterek kazanmak çok  zor olduğunu kabul ediyorum. Hatta yaptığım işimde bunu görüyorum.  Çok emek istiyor ve emeğini bazı zaman kurtarmıyor. Fakat karla zarar bir arada gider denilir ya bende Allah’a şükür kazanıyorum. Yetiştirdiği ürünlerin Tohumlarını biriktiriyorum. Bu tohumlarla üretim yapabiliyorum. Elime geçen filizi atmam, değerlendiririm. İnsan önce yaptığı işi sevmeli. Bende işimi severek yapıyorum. ” diye anlattı.

Kendisinde gördüğümüz pozitif enerjisini topraktan aldığını söyledi.  Ürettiği ürünleri ilçenin pazarının olduğu cumartesi günü pazarda satan Gülseren Saç’ı pazar yerinde ziyaret ettik. Neşeli hali ve müşterilerine olan ilgisini her zaman koruması, işine olan hakimiyeti gözlerden kaçmıyor. “Sındırgı’da Yaşam” sitesi olarak kendisine başarılar diliyoruz.

Saygılar Nefise Kadıoğlu

Yazar: Nefise Kadıoğlu

Sındırgı Haber Gazetesinde editör - yazar olarak çalıştım. Yeryüzü Melekleri Derneği başkan yardımcısı olarak Bilge Seramik ve Sanat Atölyesinde ve Sındırgı Kitap Kafe sosyal girişim projelerinde yer aldım. Güncel yazılarımı Sındırgı'nın Dijital Hafızası olan Sındırgı'da Yaşamdan takip edebilirsiniz. Sındırgı bizim memleketimiz.

Dikkatini Çekebilir

BELEDİYE VE MUHTARLIĞI KAZANANLARA VE KAYBEDENLERE

Teşekkür ve Etkili Bir Başlangıç: Seçimi kazandığınız için tebrikler! İlk adım olarak, destekçilerinize ve seçmenlere …