Anasayfa / Spor ve Gençlik / Gençlik ve Gelecek

Gençlik ve Gelecek

Bilge Nesiller olarak temel noktası gençlik olan bir sivil toplumuz. misyonu, gençliğin sosyal, fiziksel, zihinsel ve manevi gelişimlerini önemseyen; bu yaklaşımlarla düşünen, tasarlayan ve hayatlarına temas eden bir misyon ile kendini devamlı geliştiren, yenilikçi ve nitelikli insan oluşumuna katkı sağlamaktır. Özgüveni yüksek, yenilikçi, çalışkan, geleneklerine bağlı kalarak çağın gereklerini iyi okuyabilen, sorumluluk sahibi bir gençlik ve geleceğin gençliği için çalışmalar yürütmekteyiz.
Sındırgı’da gençlik gelecek demektir, gençlik neredeyse gelecek oradadır ve gençliğe dayanmayan hiçbir hareketin geleceği yoktur.
Gençlik, gelecek gibi yeni olandır, temiz olandır, öz olandır, umut ve heyecan verici olandır. Biz gençler ülkemizin, memleketimizin geleceği ve yarınların umutlarıyız. Bu ülkenin gençleri olarak, ülkemizi daha ilerilere götürmek, birey olarak kendimizi geliştirmek ve çalışmaktan geçiyor. Ancak bu şekilde vatanımıza ve milletimize fayda sağlarız.
Sındırgı’nın en büyük değerlerinden biri de genç ve dinamik bir nesle sahip olmasıdır. En büyük eksikliğimiz de bu genç nesilleri kendi medeniyet ve kültürümüzün aydınlığında istediğimiz gibi eğitemeyişimiz ve gelecek zamanlara hazırlayamayışımızdır. Hz Ali: ’’ Gençleri kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacağı zamana göre yetiştirin’’ diyor.

Gençliği eğitmek ve onları gelecek zamanlara hazırlamak sadece bizim sorunumuz değil hemen hemen tüm dünyanın altında ezildiği en önemli meselelerden biridir. Sındırgı’mızda da maalesef çoğu gençlerimiz gurbet ellerde harap olmakta. Sebebi ise bu memlekette fırsatların olmayışı.
Sındırgı’da da gençliğine sahip olan ve onlar üzerine ciddi yatırım yapan yöneticilerin de kazanacak çok şeyleri, söyleyecek çok sözleri, yapacak çok işleri olacaktır.
Siyasette, sivil toplumda, kurumların yönetiminde, eğitimde, kalkınmada, protokolün koltuklarında, sahnede, kürsüde, uygulama ve faaliyetlerde gençlere mutlaka yer verilmeli ki hem mevcut durum sağlamlaşsın hem de geleceğe yatırım yapılsın. Koltuklar ihtiyarlar tarafından işgal edilircesine sahiplenilmesin.
Bilge Nesiller olarak diyoruz ki gençlerle çalışan, çalışacak olan her girişimin Sındırgı’mıza kazandıracağı çok şey olacaktır.

Yazar: Muhammet Asil Çetin

Ekonomist olarak öğrendiklerini, beğendiklerini hep Sındırgı için de istemiş, projeler hazırlamış, yazılar yazmış, Sındırgı için hayallerini yarınlara saklamış Sındırgı'da Yaşam proje koordinatörü. Aynı zamanda Bilge Nesil Gençlik Dernek Başkanı ve Gençlik Lideri.

Dikkatini Çekebilir

Bilge Nesil’ler Ortadoğu’nun Parlayan Yıldızı Lübnan’da

Bilge Nesil Enstitüsü Başkan Yardımcımız, Çevre Mühendisi – Proje Uzmanı aynı zamanda Karikatürist Süleyman Çetin …