Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Değerlerimiz / Pehlivan Mehmet Ali YAĞCI Kimdir?

Pehlivan Mehmet Ali YAĞCI Kimdir?

Kırkpınar çayırında yıllar önce baş pehlivanlık mücadelesi yapan 2 kardeşin 3.5 saat süren final güreşi yaptıklarını duymuş muydunuz? İnsanı böylesine derin duygu ve düşüncelere sevk eden Sındırgı’lı YAĞCI kardeşleri tanıyalım mı?

Cumhuriyet tarihimizin hiç kuşkusuz en fizikli ve en gösterişli pehlivanı olan M. Ali YAĞCI, güreşçi bir ailenin çocuğu olarak 1937 yılında Sındırgı’mızın Alacaatlı köyünde / Mahallesinde doğdu. Babası Ali pehlivan ile ağabeyi İzzettin pehlivan olmaları nedeniyle M. Ali nin güreşe uyum sağlaması, oldukça kolay oldu. Babası Alacaatlı’lı Ali pehlivan kendi döneminin hatırı sayılır pehlivanlarından olduğu, 1930 yılında bundan 84 yıl önce Edremitt’te Kızılay Cemiyeti yararına düzenlenen bir yağlı güreşte o yılların ünlü başpehlivanlarından Bey köylü Çoban Mehmet, Acıpayamlı Arif ve Dinarlı Mehmet pehlivanlarla başpehlivanlığa soyunduğu eski spor yazarlarında Ahmet Rıza KAYNAR’ın bir eserinde de dile getirilmiştir. Güreş severlerimizin çok iyi bildikleri üzere yağlı güreşlerde minder güreşlerindeki gibi kilolarına göre güreş tutma söz konusu değildir. Yağlı güreşler 9 kategori üzerinden yapılır. 1 Teşvik, 2 Deste Küçük Boy, 3 Deste Orta Boy, 4 Deste Büyük Boy, 5 Küçük Orta Küçük Boy, 6 Küçük Orta Küçük Boy, 7 Büyük Orta, 8 Baş Altı, 9 Baş Pehlivan dır.

1961 yılında Edirne Sarayiçi çayırında, çalan davullar ve güreşi izleyen seyircilerde gözle görülür bir başkalık daha doğrusu güreş alanında bir hazinlik söz konusuydu. Zira er meydanında iki öz kardeş, M. Ali YAĞCI ve Ağabeyi İzzet YAĞCI başpehlivanlık final güreşi yapacaklardır. Kırkpınar başcazgırı Şirin Mustafa’nın yaptığı takdim konuşması sonunda başlayan tarihi güreş tahminlerin ötesinde 3.5 saat sürmüş, ağabey İzzet YAĞCI, M. Ali’ye künde atarken, M. Ali YAĞCI, topuk kesme oyunu ile ağabeyini mağlup edip, Kırkpınar Başpehlivanı olmuştur. M.Ali YAĞCI’nın Başpehlivanlık mücadelesi verdiği yıllarda kendisinin en güçlü rakipleri; Adapazarlı İrfan ve Adil ATAN ile İzmir’li Kara Ali, Samsun’lu İbrahim KARABACAK, Ordulu Mustafa ve Malkara’lı Şaban FİLİZ olmuşlardır. Kırpınarda Başa güreşen bu kadronun yakın tarihimizin en güçlü güreşçi kadrosu olduğu üzerinde yıllar öncesinin, güreş otoriteleri, fikir beyan etmişlerdir. Spor severlerimizin çok iyi bilecekleri üzere, sporun hangi dalında olursa olsun, her sporcunun hayalinde mutlaka erişebileceği bir üst nokta vardır. Bu da birinci planda kendi dalında Milli formayı giyebilmektir. İşte M. Ali YAĞCI her ne kadar üst düzey yağlı pehlivan güreşçisi ise de, Kırkpınarda ikinci defa Başpehlivan olduğu 1964 yılında serbest güreş milli takımımızın ağırsiklet güreşçisi olarak Milli takıma çağrılmış, aynı yıl Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılan olimpiyat oyunları kafilesinde Hamit KAPLAN’la beraber yer almışlardır. Yine spor severlerimizin iyi bilirler sporun her dalında geçerli olan, eğer bir takımda aynı mevkide yarışacak birden fazla eleman varsa, yarışmaya günün şartlarına uygun olarak antrenörün belirleyeceği sporcu sokulur, diğerleri yedekte bekletilir. İşte 1964 Tokyo olimpiyatlarında ağırsiklet güreşine Hamit KAPLAN çıkarılınca, nereden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemekle beraber, spor fanatikleri M.Ali YAĞCI’nın kasıtlı olarak çıkmadı gibi çirkin iftiralarda bulunmuşlarsa da bu iddianın uzaktan yakından gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

M. Ali YAĞCI 1966 yılında Kırkpınar güreşlerinde Ordu’lu Mustafa ile yaptığı final güreşi sonunda galip ilan edilmesi beklenirken Ordulunun Başpehlivan ilan edilmesine tepki göstermiş ve 1967 yılından itibaren bir daha Kırkpınar güreşlerine katılmamıştır.

M. Ali YAĞCI 15 yıl süren güreş hayatı boyunca Kırkpınar dışında ülkenin çeşitli yörelerinde düzenlenen güreşlerde de sayısız başpehlivanlık ve sayısız ödüller kazandı. Başarılarıyla övünmedi, güreş hayatını noktaladıktan sonra mütevazı kişiliği ile her zaman güreş çevrelerinin yanında yer aldı ve onlarla tek oldu. Geleneksel olarak her yıl yurdun çeşitli yörelerinde düzenlenen ve Kırkpınar düzeyine varan güreşlerin hakem heyetine çağrıldı. Görevli olduğu bu güreşlerde daima doğrunun ve haklının yanında oldu. İşte geleneksel olarak yapılan Antalya’nın Elmalı Yeşil Yayla güreşlerinin hakem heyetine çağrılan M. Ali YAĞCI orada Cuma namazından çıkarak Sinan-ı Ümmi türbesinde dua ederken geçirdiği kalp krizi sonucu 48 yaşında rahmetli oldu. Cenazesi Balıkesir’e getirilerek 6 Eylül 1985 günü Başçeşme Mezarlığında toprağa verildi.

Yazar: Süleyman Çetin

Sındırgı'da doğup büyümüş, Kendini geliştirmek ve memleketine daha iyi hizmet edebilmek için uzaklara, Balıkesir'den çook uzaklara, gurbete gitmiş Balıkesir sevdalısı bir Mühendis.. "Doyduğum yer değil, SEVDALI OLDUĞUM BALIKESİRDİR VATANIM" demiş ve almış kalemini başlamış yazmaya..

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı’da Yaşam Üzerine – 1

Sındırgı, yaşama enerjisinin ve sevincinin yeşermesi için uygun bir topraktır. Bu şirin ilçe, doğasıyla ve …