Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Değerlerimiz / Sındırgılı Şerif Pehlivan Kimdir?

Sındırgılı Şerif Pehlivan Kimdir?

1914 yılında Balıkesirin Sındırgı İlçesinin Yüreğil Beldesinde / Mahallesinde doğan Sındırgı’lı Şerif pehlivan yetim, babasız büyümüş 11 yaşında güreşe başlamış, 13-15 yaşlarında devamlı güreşmiş o dönemin ağaları arka çıkarak Büyük pehlivan Kurt Dereli Mehmet Pehlivana götürmüşler, onun icabetiyle güreşe devam etmiştir. Mahalli güreşlerde sırtı yere gelmeyen Şerif Pehlivan 17-18 yaşlarında başaltı ve başa güreşmeye başladığı görülmüştür.

İlk on centilmen Pehlivanlık ödülü Sındırgı’lı Şerif’e verilmiştir.
En güzel peşrev onun zamanında verilmiştir.
Tekirdağlı Hüseyin’ le 2 gün üst üste güreşmiş, 1 güreşte 11 kg vermiş, yine yenilmemiştir.
Göğüs kafesi en geniş pehlivandır. Kurtdereli’ den daha geniş olduğunu Kurtdereli kendisi söylemiştir.

Serbest karakucak güreşte Avusturya gençler birinciliği olan Şerif, 1946-1949 yılları arasında 2 defa Kırkpınar baş pehlivanı olmuştur Kendilerine o dönemin baş pehlivanına verilen altın saat hediye edilmiştir.
Daha sonra Sındırgı’nın tanıtımı için her türlü gayreti göstermiş devamlı kendisini Balıkesir’li değil Sındırgı’lı Şerif diyerek tanıtmıştır. Mahalli güreşlerde Yüreğil’ li Şerif, İl dışı güreşlerde Sındırgı’lı Şerif diye anons ettirmiştir. Hatta İstanbul karakucak seçmelerinde kendisini Balıkesir’ li diye anons edilince ben Sındırgı’lıyım diyerek, beni Sındırgı’lı diye anons etmezseniz güreşi bırakırım diyerek hakem heyetine karşı gelmiştir. Sındırgı’lı Şerif olarak kendisini andırmış yıllarca başa güreştikten sonra ölünceye kadar çırak yetiştirmiş, Mehmet Ali YAĞCI gibi bir baş pehlivan yetiştirmiş, Sındırgı ilçesinin pehlivan yatağı olmasına vesile olmuştur. Soyadı kanunu ile ÜNAL soyadı alan Sındırgı’lı Pehlivan Şerif Ünal 1977’de vefat edinceye kadar da kule hakemliği görevinde bulunmuştur.

Yazar: Süleyman Çetin

Sındırgı'da doğup büyümüş, Kendini geliştirmek ve memleketine daha iyi hizmet edebilmek için uzaklara, Balıkesir'den çook uzaklara, gurbete gitmiş Balıkesir sevdalısı bir Mühendis.. "Doyduğum yer değil, SEVDALI OLDUĞUM BALIKESİRDİR VATANIM" demiş ve almış kalemini başlamış yazmaya..

Dikkatini Çekebilir

Sındırgı’da Yaşam Üzerine – 1

Sındırgı, yaşama enerjisinin ve sevincinin yeşermesi için uygun bir topraktır. Bu şirin ilçe, doğasıyla ve …