Anasayfa / Gündem / Sındırgı Belediyesi Hizmet Binaları

Sındırgı Belediyesi Hizmet Binaları


1. Eski Yonca Binasının üst katındaki hizmet binası
Cumhuriyet Meydanın güneyinde bu günkü Belediye binası tarafında) bulunan eski Yonca binasının üst katı bilinen ilk hizmet binasıdır. Bina dört direk üzerine oturtulmuş, ahşap bir yapıdır. Binanın zemin katının dört tarafı açıktır ve Yonca Pazarı olarak kullanılırken, üst kat ise Belediye hizmet binası olarak kullanılmıştır.

2. Halkevi binasındaki hizmet binası (Binanın alt katındaki üç odada hizmet vermiştir.) 
1948 yılında Cumhuriyet Meydanındaki Yonca binasının yıkılarak yeni belediye binası yapılması kararı alınınca belediye Halkevinin alt katındaki üç odaya taşınmıştır.

3. Edremitli pasajının arsasındaki iki katlı hizmet binası (1950-1952 / Kiralık) 
1950 Belediye Meclisi seçimi sonuçlarına göre Sındırgı’da seçimi Demokrat Parti kazanır. Seçim sonuçlarının açıklandığı gece Halkevi yönetimi Sındırgı Belediyesini eşyalarıyla beraber sokağa atar. Böylece Sındırgı Belediyesinin Halkevi misafirliği de son bulur.. Sındırgı Belediye ertesi gün, Demokrat Partili Belediye Meclis üyelerinin Şükrü Çavdaroğlu önderliğinde bugün HASKAYA inşaat tarafından yıkılan Edremitlioğlu Pasajının daha sonra bir bölümünü oluşturacak olan arsa üzerindeki küçük iki katlı binaya taşınır.. Binanın bir cephesi Akhisar Caddesine bir cephesi de Cumhuriyet Meydana bakmaktadır.

4. Yonca dükkânlarındaki hizmet binası (1952-1954) 
NOT: 1952-1954 yılları arasında yanan eski kilisenin arsasına Yonca ve çevresine de Belediye dükkânları yapılmıştır. Yoncanın Akhisar Caddesine bakan tarafının en doğusundaki dükkânlar 1952-1954 yılları arasında Belediye hizmet binası olarak hizmet vermiştir.

5. Cumhuriyet Meydanındaki hizmet binası (1954-2015)
Belediye Başkanı Şükrü Çavdaroğlu zamanında 1948 yılında eski yonca pazarı ve Belediye hizmet binasının yıkılarak yerine modern bir hizmet binası yapılması kararı alınır. 1952 yılında inşaatına başlanan bina 1953 yılında tamamlanır ve 1954 yılında Sındırgı Belediyesinin yeni hizmet binası olur. Bina, 1954 yılından 2015 yılına kadar Sındırgılılara hizmet vermeye devam eder. Binanın üst katındaki toplantı salonu 1954-1960 arasında bir ara sinema olarak da hizmet vermiştir.

6. Pazaryerindeki Düğün Salonunun alt katındaki hizmet binası (2015-2017)
NOT: Cumhuriyet Meydanındaki hizmet binasını günün ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde inşa etmek için 2015 yılında yıkılmıştır. Bu bina yaklaşık iki yıl hizmet binası olarak kullanılmıştır.

7. Cumhuriyet Meydanında 2017 yılında hizmete alınan yeni hizmet binası.

Kaynak:
1. Erol KARAGÜR (1934)
2. İsmail ACAR (1936)
3. Mehmet CEYHAN (1926)

Derleyen: Halil İbrahim Albayrak

Yazar: Halil Ibrahim Albayrak

"Zamana Düşülen Dipnotlar Sındırgı" isimli çalışmalarımızın daha fazla kitleye ulaşması için, Sındırgı'nın Dijital Hafızası Sindirgida.com'da okurlarıyla buluşacaktır. Takipte Kalın.

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …