Anasayfa / Gündem / Diriliş Ertuğrul Balıkesir’de!

Diriliş Ertuğrul Balıkesir’de!

2. Uluslararası ‘Altın Ok’ Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Festivali Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi ev sahipliğinde kortej yürüyüşüyle başladı.

Balıkesir Büyükşehir ve Karesi belediyeleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Karesi Atlı Okçuluk Derneği tarafından düzenlenen festivale 16 ülkeden 37’si yabancı 407 sporcu katıldı. Festivale katılan sporcular, Milli Kuvvetler, Anafartalar ve Kızılay caddelerinden geçerek Atatürk Parkı’na kadar at üstünde dolaştı.

ABD, Kazakistan, İran, Malezya, Bulgaristan, Polonya, Finlandiya, Katar, Ürdün, Moğolistan ve Romanya‘dan gelen, aralarında kadınların da olduğu okçular ve temsili savaşçılar, vatandaşları selamladı.

Sanatçılardan, Türk halk çalgıları üzerine araştırma yapan İrfan Gürdal ile Dombıra albümü sonrası Türk popüler kültürüne yeni bir soluk getiren Arslan Sultanbekov Atatürk Parkı’nda konser verdi.

Türk kültürüne sahip çıkmak ve kültür mirasını tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen festival kapsamında, Şehirlerarası Otobüs Terminali yanındaki festival alanına temsili “Ortaçağ Pazarı” ve “Yörük Türkmen Obaları” kuruldu.

Festival kapsamında, atlı okçuluk ve yaya okçuluğu yarışma ve şovlarının yanı sıra, mas güreşi, yağlı güreş, İspanyol at şovları ile atak okçuluk, kılıç kalkan, mangala, aşık oyunları da sergilenmiştir.

Uluslararası Altın Ok Geleneksel Türk Okçuluğu ve Atlı Savaş Sanatları Festivali’ne TRT’nin reyting rekorları kıran dizisi Diriliş Ertuğrul’un sevilen oyuncularıda geldi.

Dizide Bamsı Beyrek karakterine hayat veren Nurettin Sönmez, Samsa’yı canlandıran Melih Özdoğan, Aliyar’ı canlandıran Cem Uçan ve Abdurrahman’ı canlandıran Calal Al, Balıkesir’de festival alanında büyük ilgiyle karşılandı. Festival’e katılan vatandaşları selamlayan oyuncular, vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Diriliş Ertuğrul Ekibi Balıkesir 2.Uluslararası Altın Ok Festival Alanını da Gezdiler

Vatandaşları selamladıktan sonra alanda kurulan Otağ’da basın mensuplarıyla bir araya gelen dizi oyuncuları gördükleri ilgiden memnun olduklarını ifade etti. Otağ’da yapılan basın açıklamasının ardından Diriliş Ertuğrul oyuncuları Karesi Belediye Başkanı eşliğinde festival alanını gezdi. Oyuncular, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Karesi Belediyesi’nin muhteşem bir organizasyona ev sahipliğini yaptığını ifade ederek, “Organizasyonda emeği geçen ve bizi Balıkesirlilerle buluşturan herkese teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu. Türk kültürünün yaşatılmasına yönelik gerçekleşen uluslararası çaptaki bu organizasyon sebebiyle, Balıkesir ve ilçeleri de ziyaretçilerle buluşma ve tanışma imkanı bulmuştur. Desteklerinden ötürü emeği geçenlere teşekkürler.

Yazar: Mustafa Turgun

İngilizce Öğretmenliği mezunu olup Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yapmaktadır. Müslümanların, kadim Milletimizin ve Memleketimizin acizane sesi ve neferi olabilmek için öğrenmeyi, yaşamayı ve yaşatmayı ilke edinmiştir. Balıkesir Araştırmaları yazıları okurlarıyla buluşacaktır. Takipte kalın!

Dikkatini Çekebilir

KÖYDE ÇÖP OLMAZ

Köy yaşamında israf ve atık kavramları neredeyse yoktur. Her şey doğaya saygı ve sürdürülebilirlik anlayışıyla …