Anasayfa / Sındırgı Araştırma ve Tanıtım / Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Büstleri, Heykelleri ve Rölyefi

Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Büstleri, Heykelleri ve Rölyefi

Sındırgı Cumhuriyet Meydanında ilk Atatürk büstüne Cumhuriyetin 10. yılı münasebetiyle 1933 yılında yerini almıştır.. Büst, Cumhuriyet Meydanının ortasında dört tarafından merdivenlerle çıkılan yüksek bir kaidenin üzerine yerleştirilmişti.

Atatürk büstü, 1953 yılında eski yonca binasının (Belediye binası) yıkılarak yerine yeni belediye hizmet binası yapılınca yeni belediye binasının batısında kalan bugünkü kültür caddesinin üzerine taşınmıştır.

Aradan bir yıl geçmeden 1954 yılında Kültür caddesinin Belediye ve Kaymakamlık Lojmanı arası bölümü açılmıştır. Atatürk büstü de Kültür caddesinin hemen kenarında kalacak şekilde belediye binasının ön tarafına taşınmıştır.

Sındırgı Cumhuriyet Meydanına Atatürk büstünden sonra ilk Heykel 1987 yılında Belediye Başkanı Ahmet Demir döneminde meydan düzenlenesi esnasında yerini almıştır.

1987 yılında meydanda yerini alan Atatürk heykeli 2016 yılında yeni meydan düzenlemesi esnasında yerinden kaldırılmış Belediye deposunda koruma altına alınmıştır. Bu tarihten itibaren resmi törenler 2018 yılına kadar hükümet binasının önündeki Atatürk büstünde düzenlenmiştir. Hükümet binasının bahçesindeki Atatürk büstü ise 1999yılında kaidesinin üstüne yerleştirilmiştir.

2016 yılında yeni meydan düzenlemesi esnasında kaldırılan Atatürk heykeli yerine 2017 yılında “Kurtuluş savaşı ve Sındırgılıların mücadelesi” temalı bir rölyef yerleştirilmiştir. Rölyefte Mustafa Kemal Atatürk, İbrahim Ethem Akıncı ve Şehit Makbule Efe yer almıştır. Halk arasında rölyefe karşı olumsuz tavır oluşunca rölyef 2018 yılında Balıkesir Caddesindeki 15 Temmuz Şehitler Parkına taşınmış ve Cumhuriyet meydanındaki kaidenin üstünde atlı Atatürk heykeli yerini almıştır.
Kaynak :
1. Erol KARAGÜR
2. İsmail ACAR
3. Dr. Ahmet DEMİR

Yazar: Halil Ibrahim Albayrak

"Zamana Düşülen Dipnotlar Sındırgı" isimli çalışmalarımızın daha fazla kitleye ulaşması için, Sındırgı'nın Dijital Hafızası Sindirgida.com'da okurlarıyla buluşacaktır. Takipte Kalın.

Dikkatini Çekebilir

SINDIRGI TOROS PİYASASI-4

Renault 12’yi Satmak Kolaydır. Araçların kilometre sayacı 99.999’u gösterdikten sonra sıfırlanır ve yeniden başlar. Alıcılar …