Anasayfa / Kültür ve Sanat / Kadim Kültürümüzün Son Temsilcileri, Bilge Seramik & Sanat Merkezi’nde Bir Arada..

Kadim Kültürümüzün Son Temsilcileri, Bilge Seramik & Sanat Merkezi’nde Bir Arada..

Sındırgının 35 yıl önce kaybolan Toprak sanatının son temsilcileri 82 yaşındaki Bardakçı Yalçın (Sağdaki) 86 yaşındaki künteci İsmail (Çamurcu) bir araya geldi. Yaklaşık 1 yıldan beri yürüttüğümüz projemiz ile İhya ettiğimiz toprak sanatı ile ürettiğimiz ürünleri gören ustalarımız çalışmalarımıza hayran kaldı. 35 yıl sonra bir araya gelerek atölyemizde çalışan ve toprağa dokunan ustalarımız geleneksel yöntemlerini ve bu sanatın püf noktalarını bizimle paylaştı. Püf noktası deyiminin hikayesini de anlatan ustalarımız bize her konuda destek olacaklarını da ilettiler. Üç günden beri atölyemizde eğitim veren Yalçın Usta her sabah erkenden heyecanla uyandığını Bunca yıl sonra toprağa dokunup bir şeyler öğretmenin ve üretmenin zevkini yaşadığını söyledi.

Seramik toprak sanatı, bilinen adıyla çömlekçilik bölgemizde kaybolan bir kültürdür. İnsanın doğadan faydalanarak üretip yiyeceklerini vitamin değerini düşürmeden sağlıkla kullandığı kap kacağını ifade eder. Üretim aşamasında insanı 3 boyutlu düşünmeye sevkeden bir sanattır. Kullanışlı ve dekoratif ürünlerle turizmde alternatif hediyelik eşya olarak kullanılabilir. Sıfır hammaddeli üretim yöntemiyle kârlı, istihdam artırıcı bir sanattır. Kaybolan bir sanat olmasındaki başlıca sebepler; estetik olmayan kaba gereçler olarak üretilmesi ve üretimde makina kullanımının olmamasıdır. İşte bu proje ile bu eksiklikler giderilip modern makinelerle sıfır hammaddeli maliyetle teknolojik bir üretim yöntemi kurulacak ve sanatçı gençlerin tasarımlarıyla estetik ve kullanışlı ürünler üretilecektir.

Yazar: Bilge Seramik ve Sanat Atölyesi

Bilge Seramik ve Sanat: Dezavantajlı gruplar ile çalışıp sanatı ve zanaati bir arada yorumlayarak üretime teşvik edip istihdam sağlayan ve Toprak sanatının hikayesini yaşatan, doğal, sağlıklı gıda kabı ve sanatsal üretim felsefesini nesillere aktaran sosyal girişim projesi.

Dikkatini Çekebilir

Yörüklerde Duşak Kesme Geleneği

Yörüklerde “duşak kesme” töreniBebeklerin ilk adımlarını düz basacağına, hayat yolundaki adımlarını doğru atacağına ve her …