Anasayfa / Spor ve Gençlik / Gençlik Platformu Fas’da Yan Etkinlik Programı Yaptı

Gençlik Platformu Fas’da Yan Etkinlik Programı Yaptı

Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu olarak Sivil Düşün’ün desteklendiği projeyle Fas’ın Agadir şehrinde yapılan Beşinci Akdeniz Ormancılık Haftası programına katıldı. Program açılış ve proje sunumlarının ardından arazi gezisiyle devam etti.
Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu olarak 22Mart 2017 tarihinde yaptığımız Yan Etkinlik Programına 15 kadar katılımcı iştirak etmiştir. Tanışma ve kurumların çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Program açılış konuşmasının ardından Platformu tanıtan bir sunum yapılmıştır. Beyin Fırtınası bölümünde katılımcı STK’lar “Akdeniz Bölgesinde daha sivil bir işbirliğine girmelidir.” denilmiştir. “İletişim ağırlıklı, sinerji oluşturmaya odaklanan ve çalışmalar üretmeye odaklanan bir platform olmalıdır. Sağlam adımlarla başlamak güzel olacaktır ve Akdeniz bölgesi olarak aynı sorunları yaşıyoruz. Ortak proje kültürü kazanılarak çalışmalar geliştirilebilir. Bu faaliyetler ve projeler ilgili kuruluşlara raporlanabilir. Bilgi formu ve kurum katılım formu kuruluşlara gönderilecektir. Yönetim kurulu kararıyla bu form doldurulup platforma katılım sağlanabilir.” denilmiştir.

Programda bir deklarasyon hazırlanmıştır. Program iyi niyet beyanlarıyla tamamlanmıştır.

Ayrıca bu etkinlik Fas Ulusal Haber kanalında yayınlanmıştır;

 http://www.levert.ma/maroc-accueille-cinquieme-semaine-forestiere-mediterraneenne-20-24-mars-2017/

22 March 2017 Morocco Agadir

Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu

Taslak Deklarasyon

Beşinci Akdeniz Ormancılık Haftası programına katılınmasını AB Sivil Düşün desteklemiştir. Heyet üyeleri yani Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu üyeleri tarafından bir yan etkinlik yapılmıştır. Burada aşağıda belirtilen konular üzerinde mutabık kalınmıştır.

1- Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu olarak ormanlar, çölleşmeyle mücadele, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği gibi konularında ağını genişletmek için işbirliği çabalarını önemsemektedir.

2- Bilgi ve tecrübe paylaşımı için iletişim ağının kurulması önemlidir.

3- İlgili konularda projeler yapmak üzere çeşitli kuruluşlarla[CPMF, UNCCD, UNCCC, UNCBD, WFC, FAO, SilvaMed, CIHEAM, AFMİ, MENFRİ, FFEM, CMI, EfiMED, PlanBleu… gibi] çalışılması gerekmektedir.

4- Çölleşmeyle Mücadele çalışmalarında Akdeniz ülkelerinin[Lübnan, Türkiye, Suudi Arabistan, Fas, İsrail…vb] kapasitesini ortaya koymak ve en iyi örnekleri belirlemek için sivil toplum kuruluşlarınca bir rapor hazırlanmalı ve bu rapor çeşitli dillerde yayımlanmalıdır.

Youth Platform for a Greener World
Draft Decleration

The EU supported the participation of the Mediterranean Forest Week program in the EU Civil Think. A side event was held by members of the Youth Platform for the Greener World. Here, the following issues are agreed upon.

1- As a Youth Platform for a Greener World, forests are concerned with their efforts to cooperate to expand their networks in areas such as combating desertification, biodiversity and climate change.

2- Establishing a communication network for sharing information and experience is important.

3- It is necessary to work with various organizations [CPMF, UNCCD, UNCCC, UNCBD, WFC, FAO, SilvaMed, CIHEAM, AFMi, MENFRI, FFEM, CMI, EfiMED, PlanBleu …] to make projects in related issues.

4- A report should be prepared by non-governmental organizations in order to establish the capacity of the Mediterranean countries [Lebanon, Turkey, Saudi Arabia, Morocco, Israel … etc] and to determine the best examples in their combat with desertification, and this report should be published in various languages.Yazar: Mustafa Çetin

Mustafa Çetin, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 'Orman Yüksek Mühendisi' olarak çalışmaktadır. Ormancılığın SosyoEkonomisi ve kırsal kalkınmayla ilgilenmekte olup Doğa ve Sındırgı yazıları ile Sindirgida.com sitemize katkı sağlayacaktır. Kendisinin Sındırgı ve çevresini tanıtan anlatan "Bir İlçede Tarih, Kültür ve Tabiat; Sındırgı" kitabı mevcuttur.

Dikkatini Çekebilir

Yörüklerin Toprak Küpler ile Sulama Sistemi

Yörüklerin doğal ve pratik yaşama metotlarından biri de toprak kaplar ile %100 su verimli sulama …