Anasayfa / Gündem / Sındırgının Çılgın Projeleri (Bölüm 1)

Sındırgının Çılgın Projeleri (Bölüm 1)

2014 yerel seçimlerinde birçok il ve ilçede seçim vaadi olarak birçok proje ortaya konuldu. Belediye web sayfasında da bu projeleri görebilirsiniz. Fakat Sındırgı’da daha güzel ne yapılabilir, nasıl bir proje üretilebilir diye sizin için beyin cimlastiği yaptık.

Düşündük ve araştırdık ki Sındırgıya yapılabilecek şeyleri sıraladık, bazıları çılgın ve uç olsa da fikirler çılgın olmadıkça çağ atlatmaz. Sındırgı’da Yaşam Yazar ekibinin ve Sındırgı Bilge Nesil Gençlik proje grubunun değerlendirdiği bu çalışma gayet okunası bir yazı oldu. Aslında sizede sormak gerekir bu projeler hakkında siz ne dersiniz? Haydi ilk önce okuyun bakalım.

1-SINDIRGI MEYDANI:

Meydanlar kentin vitrini simgesi, meydandaki gereksiz estetiksiz tabelalar kaldırılarak göz tırmalayan yapılar en az seviyeye indirgenebilir, havuzun etrafındaki bir halka kaldırılabilir (tırlar dönemiyor) havuzun üstüne yöresel bir heykel yapılarak simgesel ve hareketli görünüm sağlanabilir. (yörük kadını,pehlivan,halı figürü vs.gibi)

Meydandaki sarı bina (Edremitlioğlu Pasajı) eski ve üst katı kullanılamaz olduğu için tamirat edilmelidir. Zira pasaj kültürü korunması ve esnafının da madur edilmemesi gerekir. Pasaj hatta cazip hale getirilerek Sındırgı’da pasaj kültürü hakkında dikkat çekici bir çalışma yapılabilir.

Yer döşemelerindeki taşlar tek renk yerine farklı renklerle desenli olarak döşenerek estetiklik sağlanabilir.

Atatürk büstünün önündeki park daha açık ve oturulabilir hale getirilip 3- 4 basamaklık çimli tiribün yapılabilir.

 2-SINDIRGI BELEDİYE SİNEMASI:

Bir kaç yıl sonra şehrimizde öğrenci sayısı hayli artması ve sosyal yaşamın hareketlenmesi muhtemeldir. Bunun için bir zamanlar belediye personelinin maaşını kazanan ama uzun yıllardır çürümeye bırakılan sinema canlandırılarak film izlenebilir hale getirilip, restore edilerek,  aynı zamanda kongre sempozyum gibi etkinliklerin yapılabileceği şekle getirilmesi. Tiyatro etkinlikleri, sinema özel gösterimleri, paneller düzenlenmelidir. Sındırgı için düşünen insanlar bu çalışmalarla arttırılmalıdır. Sındırgı Belediye sineması atıl duruma gelmemesi sağlanmalıdır.

 3-SINDIRGI BELEDİYE AVM:

cumhuriyet ilkokulu çarşı içinden kaldırılacak, eğitim daha tenha, ulaşılabilir, ferah ve güvenli bir yere taşınması sağlanacaktır.

Cumhuriyet ilk okulu düzenlenerek aydınlık, ulaşılabilir, hale getirilerek AVM şekline getirilecek, ve önündeki eski belediye dükkanları yıkılarak buraya taşınması, böylece AVM’nin önü açılacak ve ulaşım rahatlayacak, meydan genişleyecek, yeşil oturulabilir alan kazanmış olacaktır.

Bu projenin uygulanması bazı esnafı tedirgin edeceği için zor olduğu yada çok çılgın olduğunu unutmamak gerekir. Belki yakın zamanda değil de gelecek zaman içinde yapılabileceği yada yapılması gerekebileceği söylenilebilir.

 4-YENİ MEYDAN PARK (Akhisar köprüsü):

 Akhisar köprüsünden şerif paşa meydanına kadar olan derenin üstü kapatılarak daha güvenli ve ferah bir alan kazanılacak. Eğlenceli, bir çocuk parkı, cafe yapılacak, böylece şerif paşa meydanında eksik olan çocuk parkı eksikliği giderilerek,  dershane, kahveler, pansiyonların olduğu bölge rahatlatılmış olacaktır. Sındırgı gençliği için bu meydan daha uygun olduğu dersane, yurt, pansiyonlar bölgesi olarak iyi mekan olarak söylenilebilir.

Bunun yanında Akhisar köprüsü seviyesi yüksek olduğu için kazalara neden olmakta, seviyesi düşürülerek daha otantik bir köprü yapılması düşünülebilir.

Sındırgının Çılgın Projeleri (Bölüm 1) (1)

 5- Sındırgı SAAT KULESİ:

İş bankasının yan tarafındaki yeşil alana daha otantik ve simgesel bir saat kulesi yapılabilir. Üst kısmı Sındırgı’ya ait yöresel mimariyle düzenlenmiş bir saat kulesi yapılarak Sındırgı’ya yeni bir simge kazandırılacaktır. Kardeş Şehrin bu saat kulesinde simgelenmesi de sağlanabilir. Sındırgı’da Saat kulesi ilçenin simgesel yönü için faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 6-KANAL PARK:

kanalın etrafı daha düzenli hale getirilerek içinde yürüyüş ve koşu yolunun olduğu, spor yapılabilen, havuzundan kanalın geçtiği, bisiklet ve koşu yarışlarının yapıldığı uzunca bir park yapılması düşünülebilir. Neredeyse şehrin içinden geçen su kanalından böylece faydalanılmış olacaktır. Su medeniyettir ve su bir çok yapının yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Sındırgının Çılgın Projeleri (Bölüm 1) (4)

 7-KIŞLA TEPE REKREASYON (Botanik) ALANI:

Kışlanın olduğu tepeye farklı bitki ve ağaç türlerinin olduğu, kültürel, tabi ve yöresel varlıklarımızı sergileyen bir rekreasyon alanı oluşturulması, müzeyle beraber birbirini tamamlayan, bir alan oluşturulması, iş kurun halı dokuma atölyesi, yöresel hediyelik eşya dükkanı, sergi salonu, anfi-tiyatro, şelale, paintball alanı, gibi yerler yapılarak canlı bir mekan elde edilmesi sağlanabilir. Sındırgı Botanik parkının yapılmasıyla Yeşil Sındırgı’nın tamamlayıcısı olacağı unutulmamalıdır.

Sındırgının Çılgın Projeleri (Bölüm 1) (3)

 8-ÇAYGÖREN BARAJI EKOTURİZM ALANI:

kalkınma ajansları ekoturizm projelerine destek vermektedir ve belediye olarak  yapılabilecek projeyle bunu gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için Sındırgı’nın denizi ve tabiat harikası Çaygören barajı etrafındaki yollar düzenlenip, baraja kano, kayak, gibi sporlarının yapılacağı alan ayarlayıp,  otantik restore edilmiş konak pansiyon (izci evi olabilir),olta ile balık tutulabilen otantik köprü, yel değirmeni, gibi fotoğraflık alanlar oluşturulması, kamp, bisiklet yolları düzenlenmesi, yamaç paraşütü yapılabilmesi, gibi.. Hatta az olan evler restore edilerek dizi ve film seti olarak kullanılabilecek alanlar yapılabilir.

 9-KARTALKAYA KORUKÖYKALE ANITI:

Sındırgı’nın adı düşmanı korkudan sindirdiği için Sındırgı adını almıştır, işte bu cesaret ve kahramanlık abidesi olarak kartal kaya olarak bilinen, Sındırgı’nın her yerinden görünen ve bazı açılardan kayaların Atatürk (insan) siluetini andırdığı tepeye burçlu ve sur duvarlı bir anıtkale yapılması düşünülebilir. Bu konu ile ilgili web sayfamızda bir yazının paylaşıldığını görebilirsiniz. (?)

Sındırgının Çılgın Projeleri (Bölüm 1) (2)

Bu yazımızda biraz çılgın olacak projelere yer verilmiştir. Önümüzdeki yazımızda da Sındırgı ile ilgili beyin fırtınasına devam edeceğiz. Şimdi isterseniz tekrar bu projeleri düşünelim. Bu projeler uygulansa sizce nasıl olurdu?

Sındırgı İnsanı En güzellerine layık…

Sındırgı’da Yaşam farklıdır…

16 Tem 2014  – Muhammet Asil Çetin ve Bilge Nesil Gençlik Proje Ekibi

Yazar: Muhammet Asil Çetin

Ekonomist olarak öğrendiklerini, beğendiklerini hep Sındırgı için de istemiş, projeler hazırlamış, yazılar yazmış, Sındırgı için hayallerini yarınlara saklamış Sındırgı'da Yaşam proje koordinatörü. Aynı zamanda Bilge Nesil Gençlik Dernek Başkanı ve Gençlik Lideri.

Dikkatini Çekebilir

TOROS DİYARI DOĞAL ŞEHİR SINDIRGI – 3

Renault 12 için “Dağ Keçisi” lakabı boşuna değilmiş. Özellikle kötü yollar, hatta insanların sadece yol …

9 yorumlar

 1. mustafa KAHRAMAN

  projeler çılgınca olsa da Sındırgıya çok farklı yüzler vizyonlar katacağı muhakkak. hatta mevcut belediye projelerinden kesinlikle daha iyi.inşallah belediye de bu konuda bir girişim yapar. gerçekten şaşırtıcı.

 2. bu projeler chp de olsa belkide belediye seçimini kazanmıştı.

 3. Yok artık, belediye web sayfasındaki projeleri de biliyorum ama bu kadar da değil…
  Gerçekten güzel olmuş Muhammed Çetin. Çık meydana seni başkan yapalım 🙂

 4. gerçekten helal olsun. düşünülünce neler yapılabileceğini görsün millet. sındırgıda birşey yapılmaz derler bide. bu kardeşimiz kim tanı

 5. Ekrem ERTUĞRUL

  bu projelerden en az 3-4 tanesi yapılmalı. düşünmek ve harekete geçmek mesele.. işte düşünme kısmı yapılmış ve gerçekten de acayip hoşuma gitti. başkalarına da söylediğimde herkes şaşırıyor bu projeleri.. ah bunlar bir yapılsa.

 6. “Meydandaki sarı bina (Edremitlioğlu Pasajı) eski ve üst katı kullanılamaz olduğu için tamirat edilmelidir” Benim en çok bu satır ilgimi çekti. Elbette diğer satırların da ehemmiyeti çok büyüktür. Kaleme alan arkadaşımıza çok teşekkür ederiz. Burada ilçe meydanı için önerim şöyle; İlçe merkezimiz gerçekten harebe görünündedir, meydan ve çevresine yap işlet modeli ile birşeyler yapılabilir.

 7. Bundan böyle ortak yayın kararı almış bulunuyorum.

  HER ŞEYİ GÜZEL AMA BAHTSIZ,
  ŞİRİN AMA TAÇSIZ ,
  YARENLERİ VAR AMA TAHTSIZ,
  İLÇEMİZ SINDIRGI’YA HEPİMİZ KURBANIZ…

 8. mehmet kahraman

  cumhuriyet meydanı projesi acayip hoşuma gitti, gençlik meydanı, sındırgı AVM, saat kulesi filan da olduktan sonra Sındırgının Çevresi acayip değişecektir, zaten belediye de yıkılıp yapılacak, çok güzel olur bunlarla. korukale kanalpark filan da çok güzel bugün tek tek bakıp hayal ettim bu projeleri, projeleri yazan arkadaş gerçekten müthiş hayal gücüne ve zekaya sahipmiş, maliyet olarak da çok ta bi masraf değil.

 9. devamını bekliyoruz. bölüm 2. gerçekten güzel projeler ama yeterki bunlar uygulansın. Ekrem Yavaş bile seçim zamanı bir sürü proje vaad etti, yarım yıl geçti ama hala hepsi lafta ortada proje yok.