YÖRESEL SÖZLÜK NEDİR?

Yöresel Sözlük; Belirli bir coğrafi alanda kullanılan ve kullanıldığı bölgeye özgü izler taşıyan kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir eserdir. Bu eser, yöresel olduğundan, o bölgenin sosyo-kültürel hayatı, geçmişten gelen kültürel değerleri, yaşam biçimi, gelenek ve görenekleri gibi birçok kültür unsuru hakkında da bilgiler verebilir. Bu özelliği ile diğer sözlüklerden ayrılabilir.

Yöresel Sözlükte önemli olan, seçilen kelimelerin, o bölge insanları tarafından gündelik hayatta kullanılıyor olması veya geçmişte kullanılmış olmasıdır.

Bu kelimeler özenle seçilerek belirlenir ve günümüzdeki anlamları ile birlikte bir arşiv çalışması haline getirilebilir.

Dil kaybolursa her şey kaybolur..

Türkiye > Ege – Marmara Bölgesi >Balıkesir  >

“Sındırgı Yöresel Sözlük Projesi” için

Desteklerinizi beklenmekteyiz

Sayfa adresi burası:

http://Sindirgida.com/Yoresel-Sozlugumuz/

Yazar: Bilge Nesil Enstitüsü

Balıkesir merkezli kurulan ‘Bilge Nesil Enstitüsü’ özellikle Balıkesir ve çevresinde başta olmak üzere çeşitli çalışmalar ve projeler yapmak vazifesi ile kültürel ve tarihi değerleri gözeterek, akılcı, dinamik, itibarlı, etik değerlere bağlı, güçlü ve dinamik bir Sivil Toplum Kuruluşu ufkuyla hareket eder. Sındırgı Araştırmaları için Takipte Kalın!

Dikkatini Çekebilir

SINDIRGI TOROS PİYASASI-4

Renault 12’yi Satmak Kolaydır. Araçların kilometre sayacı 99.999’u gösterdikten sonra sıfırlanır ve yeniden başlar. Alıcılar …