Anasayfa / Gündem / Sındırgı’nın O Meşhur Yağlı Güreşleri

Sındırgı’nın O Meşhur Yağlı Güreşleri

Yağlı güreş, geleneksel bir Türk sporudur.  Er Meydanı denilen alanlarda yapılır. Güreşçilerin vücutları yağlandığı için bu adı alır ve yağlanma sebebiyle birbirlerini tutmaları zorlaştığından, kuvvet ve ustalık gerektiren bir spordur.
Bugün resmî müsâbakalarda yer alan Serbest ve Greko-Romen güreş türlerinin dışında, sırf millî geleneklerimiz arasında yer alan yağlı güreş ise, Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçtikleri tarihten beri memleketimizde yapılagelen bir güreş türüdür.
Önceki yazılarımızda Sındırgı’dan çıkmış meşhur baş pehlivanları yazmıştık. (ŞU LİNK)  ve (ŞU LİNK)‘ten okuyabilirsiniz.

 Yüreğilli Şerif Pehlivan Güreşleri

Vefatının 40. yılında Yüreğilli Şerif Pehlivan bir güreş müsabakasıyla yad edildi. Yüreğil Er Maydanına yine yediden yetmişe pehlivanlar salındı. Cazgırlar söyledi, davulcular gümbürdetti, ağalar güreşçilerini destekledi. Er meydanına Sındırgı Kaymakamı, Belediye Başkanı, Yüreğil Muhtarı, Şerif pehlivan torunu Evren Ünal teşrif etmiştir.

Kıspet giyip yağlanan Başpehlivanlar Mutafa Baş Demir, Hasan Zeybek, Cengiz Zengin, Ali Gökçen  ve diğerleri güzel bir müsabaka çıkardılar.

Bigadiç Işıklarlı Cazgır Osman; “Allah Allah İllallah, Pirimiz Hamza Pehlivan…” diye er meydanı çayırını inletti. Birbirinden gürbüz yağlı güreşçileri takdim etti. Ki Tozkoparan güreşi bitip diğerleri devam ederken Başpehlivanlar sahaya arz edilirken bir sis bulutu ortalığı kapattı.

Yağlı güreşçi yatağı Sındırgı ilçesi Alacaatlılı ve Yüreğilli pehlivanlarıyla meşhur olduğu bilinir. Tam bir Sındırgı sevdalısı olan merhum anısına Yüreğil kasabasında kendi anıtı önünde er meydanı kurulur.

Sarımsağı ve Pehlivanı meşhur, suyu sert insanı mert Yüreğil’de Şerif Pehlivan bu müsabakayla yad edilmiş oldu. İşte size Sındırgı’nın o meşhur yağlı güreşlerinden bir sahneyi anlatmaya çalıştık. Güreşleri siz de seviyorsanız buyrun Sındırgımıza bekleriz..

Nice er meydanlarında Sındırgılılar ve Değerli misafirler coşkuyla güreş seyreylesin.

Yazar: Muhammet Asil Çetin

Ekonomist olarak öğrendiklerini, beğendiklerini hep Sındırgı için de istemiş, projeler hazırlamış, yazılar yazmış, Sındırgı için hayallerini yarınlara saklamış Sındırgı'da Yaşam proje koordinatörü. Aynı zamanda Bilge Nesil Gençlik Dernek Başkanı ve Gençlik Lideri.

Dikkatini Çekebilir

BELEDİYE VE MUHTARLIĞI KAZANANLARA VE KAYBEDENLERE

Teşekkür ve Etkili Bir Başlangıç: Seçimi kazandığınız için tebrikler! İlk adım olarak, destekçilerinize ve seçmenlere …